Kolonoskopia jest to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Polega ona na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika. Wziernik ten zakończony jest kamerką, dzięki której obraz wnętrza jelita grubego przesyłany jest na zewnątrz. Badanie endoskopowe (kolonoskopia) pozwala na pobranie wycinków błony śluzowej jelita grubego do badań, a także na wykonanie drobnych zabiegów, takich jak na przykład usunięcie pojedynczych polipów.
Badanie to zaleca się pacjentom, u których jest podejrzenie raka jelita grubego, choroby Leśniowskiego – Crohna, wrzodziejącego jelita grubego, a także tym, u których niezbędne jest badanie przesiewowe w kierunku polipów i wczesnej postaci raka jelita grubego.
Jak przygotować się do kolonoskopii?
Pacjent, który powinien poddać się takiemu badaniu powinien mieć opróżnione jelita z treści pokarmowej. Aby to zrobić, należy poddać się głodówce na dzień przed badaniem. Dodatkowo należy zrobić tak zwaną lewatywę (wlewy oczyszczające jelito grube). Zamiast tego można spożyć łagodne środki przeczyszczające.
Jak przebiega kolonoskopia?
Pacjent kładzie się na lewym boku. Jego kolana muszą być ugięte. Lekarz przeprowadzający badanie wprowadza do odbytnicy pacjenta kolonoskop, czyli specjalne urządzenia z kamerka na końcu. Przez odbytnicę kamerka dociera do jelita grubego. Standardowe badanie trwa około 15 minut. Jeśli jednak podczas wykonywania kolonoskopii planowane są jakiekolwiek zabiegi, wszystko trwa dłużej.