Dna moczanowa jest niezwykle bolesną i uciążliwą chorobą, która polega na nawrotowym lub przewlekłym zapaleniu stawów. Wywołują ją wytrącone kryształy kwasu moczowego, przy jednoczesnym nadmiernym stężeniu kwasu moczowego w organizmie. Schorzenie wymaga opieki lekarskiej, leczy się je między innymi kolchicyną i niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi, ale leczenie można wzbogacić o terapię ziołami. Są to domowe sposoby, które wspomogą proces zdrowienia i pozwolą szybciej osiągnąć upragnione uczucie ulgi.

Aby zapobiegać bolesnym nawrotom, należy zaopatrzyć się w zioła, która mają działanie oczyszczające, moczopędne, przeciwbólowe. Będą to napary z liści brzozy, które odkwaszają organizm, podobnie skrzyp polny i arnika górska. Przeciw obrzękom pomocna będzie herbatka z pokrzywy, a przeciwbólowo i przeciwzapalnie zadziałają pączki jesionu. Moczopędne właściwości ma na przykład korzeń mniszka lekarskiego, który jest bardzo pospolitym, ale jeszcze nie dość docenianym produktem pochodzącym z naszych łąk.

Zioła można stosować również zewnętrznie, czyli wmasowywać i rozcierać nimi bolące stawy. Tu idealnym będzie arcydzięgiel lekarski, który może pomóc ukoić nieprzyjemne objawy.

Wspierać tradycyjne leczenie możemy również za pomocą olejków eterycznych. Te naturalne i dobrej jakości dostępne są w aptekach i sklepach zielarskich. Będą skuteczne zarówno jeśli będziemy je wcierać, ale sprawdzą się świetnie podczas aromatycznych kąpieli. Aby pomogły w dnie moczanowej, wybierzmy olejki eukaliptusowe, rozmarynowe, cynamonowe, czy laurowe.

Bardzo dużą uwagę należy przyłożyć do diety chorego na dnę moczanową. Należy unikać produktów bogatych w purynę, czyli podrobów, kawy, herbaty, orzechów, czekolady, kakao, czy śledzi.

Żeby przyspieszyć oczyszczanie się organizmu pomocne będzie stosowanie określonych przypraw, w szczególności estragon, lubczyk, gorczycę, liść laurowy, czy kurkumę.

Do pokonania bolesnych objawów dny moczanowej, niezbędne jest mozolne i systematyczne leczenie pod opieką lekarza, odpowiednio dobrana farmakoterapia, okłady, a nawet ćwiczenia rehabilitacyjne. Warto mieć jednak obok siebie jeszcze jednego sojusznika, naturę. Jej nieoceniona pomoc może stać się skuteczną profilaktyką i ukojeniem dla bolących stawów.

Dodaj komentarz