Dla niektórych osób alkohol jest codziennym napojem. Inni uważają, że jest niezbędny do udanej imprezy, a jeszcze inni, że jest codziennością. Ten trzeci przypadek dotyczy alkoholizmu. Jest to poważne zaburzenie psychiczne i odrębna jednostka chorobowa. Osobom uzależnionym od alkoholu trudno jest podjąć właściwą decyzję o abstynencji. Może ona jednak znacząco wpłynąć na jakość ich życia w przyszłości. Jakie są początki odstawienia alkoholu? Jak poradzić sobie z abstynencją i przetrwać kilka pierwszych dni trzeźwości. Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.
Gwałtowne odstawienie alkoholu – objawy zespołu abstynencyjnego
Podjęcie decyzji o zaprzestaniu picia alkoholu jest często trudne. Jest to jednak ważna decyzja w życiu każdej osoby uzależnionej. Odstawienie alkoholu często wiąże się z głodem alkoholowym, depresją i długim okresem przejściowym. Choć na początku jest to trudne, po kilku dniach ciężkiej abstynencji możemy żyć szczęśliwiej bez alkoholu. Ma to wiele korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia.
Co się dzieje, gdy przestajemy pić?
Dlaczego to właśnie pierwsze dni są najtrudniejsze i najcięższe do przetrwania? Wynika to z zaburzeń abstynencyjnych. Alkoholowy zespół abstynencyjny (AZA), czyli stan wynikający z nagłego zaprzestania spożywania alkoholu, jest przyczyną zaburzeń psychicznych i somatycznych. Organizm może reagować na nagłe zaprzestanie regularnego przyjmowania alkoholu etylowego.
Jakie są objawy zespołu abstynencyjnego i skutki odstawienia alkoholu?
- głód alkoholu (natrętne myśli o alkoholu)
- bóle i zawroty głowy,
- mdłości, wymioty, bóle brzucha,
- podwyższone ciśnienie krwi
- niepokój i płytki sen
- uczucie zmęczenia?
- drżenia mięśniowe
- delirium tremens,
- halucynacje, omamy,
- ogólne osłabienie i inne
Czy alkoholizm prowadzi do depresji? Dowiedz się więcej na https://pokonacalkoholizm.pl/alkoholizm/fyzx/czy-alkoholizm-prowadzi-do-depresji.html
Jak długo trwają objawy odstawienia alkoholu?
Objawy odstawienia alkoholu mogą wystąpić natychmiast po zaprzestaniu picia alkoholu lub zmniejszeniu jego spożycia. Mogą one trwać od kilku godzin do kilku dni. Niektóre objawy zespołu odstawienia alkoholu mogą być śmiertelne, dlatego osoby uzależnione powinny natychmiast zgłosić się do szpitala.
Jakie czynniki decydują o nasileniu objawów i długości abstynencji?
Wszystko zależy od długości okresu odstawienia alkoholu, ale także od indywidualnych cech każdej osoby, takich jak wiek, płeć i obecność chorób współistniejących. W każdym razie dobrze jest monitorować swoje samopoczucie przez kilka pierwszych dni po zaprzestaniu picia.
Pierwsze dni odstawienia alkoholu
Zespół abstynencyjny może sprawić, że rozpoczęcie odstawiania alkoholu będzie niebezpieczne dla zdrowia i życia. Jego przebieg może być różny u różnych osób. Warto to zaplanować. Jeśli wiesz, że Twoje uzależnienie od alkoholu było poważne i długotrwałe, warto udać się do ośrodka lub kliniki detoksykacyjnej. Ułatwi to przeprowadzenie odtrucia alkoholowego i pozwoli uniknąć objawów abstynencyjnych. W celu przeprowadzenia detoksu alkoholowego, czyli oczyszczenia organizmu z wszelkich śladów płynu alkoholowego, podaje się kroplówki dożylne. Kroplówki te zawierają leki, witaminy i płyny, które mogą być stosowane w celu zastąpienia elektrolitów oraz mikro- i makroelementów utraconych przez osobę uzależnioną podczas ciągu alkoholowego. Osoba uzależniona będzie czuła się bezpieczniej, spokojniej i szybciej pozbędzie się objawów odstawiennych, jeśli będzie pod stałą kontrolą lekarza.
Musimy przygotować się na sytuacje, w których nie jest możliwe lub wymagane pozostawanie pod opieką i nadzorem lekarzy. Jak to zrobić?
Pierwsze kilka dni odstawienia alkoholu:
- Ważne jest, aby w domu nie było alkoholu. Pierwsze kilka dni może być bardzo trudne, jeśli chodzi o głód alkoholu. Możesz czuć się zmuszony do picia alkoholu, aby złagodzić objawy zespołu abstynencyjnego. Czy trzeźwy alkoholik może spożywać piwo bezalkoholowe? Oto odpowiedź na to pytanie.
- Dobrze jest też, abyś czuł się jak w domu. Unikanie pokusy zakupu i spożywania alkoholu jest lepsze co najwyżej przez kilka dni.
- Poproś kogoś o pomoc. Można poprosić o pomoc przyjaciela, członka rodziny lub sąsiada. Dobrze jest, aby dana osoba spędziła kilka dni z trzeźwym alkoholikiem. Po pierwsze, łatwiej jest nie myśleć o alkoholu, gdy jest się z osobą niepijącą. Osoba towarzysząca sprawi, że uzależniony poczuje się bezpieczniej.
- Zastanów się nad właściwą dietą. Jeśli osoba uzależniona będzie zmuszona do zaprzestania picia, ucierpi na tym jej organizm. Należy zapewnić mu wszystkie potrzebne składniki odżywcze i substancje. Potrzebna będzie duża ilość wody, cytryny, mięty i zielonej herbaty. Codzienna dieta powinna zawierać jajka i dużą ilość warzyw, białe mięso, ryby i inne zdrowe produkty. Zalecane są także probiotyki, takie jak jogurt i kefir.
- Dobrym pomysłem jest planowanie czasu spędzanego w domu. Zrób listę książek i filmów, które chcesz obejrzeć. Można spróbować czegoś nowego, np. nauczyć się języka obcego lub ugotować nowy przepis. Ważne jest, aby pozwolić sobie na odpoczynek i regenerację sił, nie przemęczać się, ale też nie pić.
- Zalecamy sprawdzenie numerów telefonów do terapeuty lub lekarza, aby zapewnić sobie wsparcie.
Jakie witaminy są dostępne po odstawieniu alkoholu?
Różne witaminy są potrzebne dla różnych typów ciała i w różnym wieku. Po przeprowadzeniu niezbędnych badań lekarz może udzielić takich informacji. Istnieją trzy podstawowe witaminy, które są zalecane dla wszystkich: Omega-3, C i D. Można je nabyć bez recepty w aptece, a także w preparatach odżywczych, które mogą zawierać niektóre z tych witamin. Zachęcamy wszystkich do skonsultowania się z lekarzem przed wyborem odpowiednich leków i suplementów.
Korzyści wynikające z odstawienia alkoholu
Nasz organizm ma bardzo cenną zdolność: nagradzania nas lepszym samopoczuciem. Możemy liczyć na lepsze zdrowie psychiczne i fizyczne, jeśli podejmiemy decyzję o zaprzestaniu picia i abstynencji. Po kilku pierwszych dniach trzeźwości objawy odstawienia alkoholu ustąpią, a organizm zacznie się sam leczyć. Chociaż odstawienie alkoholu może mieć negatywny wpływ na zdrowie, nie ma jednak wpływu na narządy wewnętrzne, skórę czy stan psychiczny. Aby w organizmie osoby uzależnionej zaszły korzystne zmiany, potrzeba zaledwie około 12 dni.
Korzyści, skutki i wpływ odstawienia alkoholu na organizm
- lepszy stan skóry,
- lepsza kontrola poziomu cukru we krwi
- poprawa trawienia,
- poprawa nastroju i stanu psychicznego
- lepsza pamięć i koncentracja
- więcej energii
- lepszy sen
- zmniejszone ryzyko rozwoju innych chorób, takich jak nowotwory, choroby serca i inne formy chorób układu krążenia
- poprawa sprawności narządów wewnętrznych, takich jak serce, wątroba i trzustka
- lepsze samopoczucie i wzmocnienie układu odpornościowego.