Gdy ząb jest mocno zniszczony lub uszkodzony, wówczas zabiegiem, który może uchronić go przed wyrwaniem, jest leczenie kanałowe.

Obecnie leczenie kanałowe jest popularnym zabiegiem stomatologicznym, z którego można skorzystać w niemalże każdym gabinecie. Na czym dokładnie polega leczenie kanałowe, inaczej endodontyczne? Kiedy jest ono konieczne? Gdzie warto je wykonać?

Leczenie kanałowe – czym jest?

Pod terminem leczenia kanałowego znajduje się rodzaj zabiegu stomatologicznego, który umożliwia leczenie mocno zniszczonych zębów. Leczenie to używane jest w celu zachowania zęba, aby nie trzeba było go wyrywać.

Działem stomatologii, który zajmuje się leczeniem kanałowym, jest endodoncja. Wchodzi ona w skład szerszego działu stomatologii zachowawczej.

Endodoncja skupia się na leczeniu chorób miazgi zębowej, czyli wnętrza zęba. Gdy dochodzi do chorób miazgi, wówczas ząb wymaga albo leczenia kanałowego, albo też wyrwania, ponieważ zaniechanie leczenia może doprowadzić do jego obumarcia.

Kiedy wykonuje się leczenie kanałowe?

Leczenie endodontyczne, czyli kanałowe jest prowadzone na wnętrzu zęba, czyli na jego miazdze. Obejmuje ono także unerwienie zęba, które znajduje się w jego kanałach w korzeniu zębowym.

Przeprowadzenie leczenia kanałowego jest konieczne w przypadkach, gdy:

  • ząb jest mocno zniszczony przez próchnicę, która z powierzchni szkliwa zębowego przedostała się do miazgi
  • doszło do zapalenia miazgi zębowej
  • ząb został uszkodzony, na przykład złamany
  • w ramach leczenia protetycznego – przy zakładaniu mostków, koron zębowych
  • doszło do martwicy zęba

Gdzie można wykonać leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe jest prowadzone w niemalże wszystkich gabinetach i klinikach stomatologicznych, dlatego że jest to zabieg często wykonywany.

Gdy potrzebny jest dobry stomatolog Kraków to miasto, gdzie można skorzystać z kompleksowego leczenia kanałowego w wielu gabinetach.

Z leczenia endodontycznego można skorzystać w gabinetach w ramach NFZ lub też prywatnie. Niestety, Fundusz nie pokrywa leczenia kanałowego wszystkich zębów i z użyciem nowoczesnych technik i materiałów. Jedynie prywatnie pacjenci mogą skorzystać z pełnej gamy usług endodontycznych.

NFZ u osób dorosłych refunduje jedynie leczenie zębów od 3 do 3, natomiast w pozostałych przypadkach leczenie nie jest możliwe, dlatego stomatolog może zaproponować jedynie wyrwanie problematycznego zęba.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe najczęściej rozłożone jest na kilka wizyt, jednak niektóre gabinety oferują także leczenie kanałowe jednowizytowe, gdy stomatolog wykonuje wszystkie czynności od razu.

Na początku ząb jest otwierany, aby stomatolog mógł dostać się do jego środka. Potem jest on dokładnie oczyszczany. Czasami umieszcza się w nim także specjalny lek. Następnie, po oczyszczeniu zęba, jest on uzupełniany za pomocą płynnej gutaperki i odbudowywany.

W trakcie leczenia kanałowego prowadzone są także zdjęcia RTG, które pozwalają na sprawdzenie, czy ząb został szczelnie wypełniony.

Zabiegi prowadzone są także z użyciem nowoczesnego sprzętu, na przykład mikroskopów endodontyczych. Takim sprzętem dysponuje wiele renomowanych gabinetów i klinik prywatnych.

Czy leczenie kanałowe boli?

Ból podczas leczenia kanałowego nie jest odczuwany, ponieważ czynności odbywają się pod znieczuleniem. Pacjent może skorzystać także z dostępnego prywatnie znieczulenia komputerowego, a także znieczulenia ogólnego.

Więcej informacji dotyczących leczenia kanałowego można znaleźć na stronach internetowych gabinetów i klinik stomatologicznych, gdzie dostępne są także cenniki usług.

Dodaj komentarz