O tym, że sytuacja zarobków w Polsce nie powala z nóg – wiemy nie od dziś. Wykonując ten sam zawód poza granicami naszego kraju bylibyśmy w stanie uzyskać znacząco wyższe miesięczne wynagrodzenie. Codzienność pracy w naszym kraju wydaje się nie przybierać kolorowych odcieni i optymistycznych scenariuszy. Niskie stawki, duża stopa bezrobocia, czy upadające coraz to nowe przedsiębiorstwa nie zachęcają do podjęcia pracy w tym właśnie kraju.

Jest to smutna, ale niestety prawdziwa rzeczywistość Polaków oraz migrantów przebywających w państwie. Jak więc wyglądają najniższe zarobki? Najniższa krajowa to 2600 złotych, co daje nam 1878 złotych netto, na rękę. Czy to kwota pozwalająca na godne życie i utrzymanie rodziny?

Najniższa krajowa a codzienna rzeczywistość

Każdy z osobna, czy to bardziej, czy mniej bogaty zmaga się z tymi samymi problemami życia codziennego. Comiesięczne koszty dotyczące opłat za śmieci, gaz, prąd, wodę czy ogrzewanie nie omijają nikogo. I to jest właśnie przykra rzeczywistość, która ukazuje, że nasza wypłata nie starcza nam na uregulowanie wszystkich wymaganych opłat, a co z zakupem jedzenia czy też leków. Wiele osób mimo posiadania rodziny jest zmuszona do podejmowania prac dorywczych, brania nadgodzin, czy też przyjmowania ofert pracy dostępnych na czarnym rynku. Duża część społeczeństw opuszcza ojczyste granice w pogoni za szansą na lepsze jutro. Są to ludzie młodzi, wykształceni, a w tym kraju nie mający szansy na rozwój. Czy chcemy, aby tak wyglądała sytuacja na rynku pracy w kraju?

Średnia krajowa – na jakim poziomie żyje statystyczny Polak

Średnia krajowa wzrasta z roku na rok co może dodać trochę optymizmu do sytuacji finansowej na rynku pracy w Polsce. Co to tak właściwie jest średnia krajowa i czy jest ona dobrą wytyczną do średnich zarobków w kraju? Średnia krajowa to średnia suma miesięcznych wynagrodzeń Polaków pomijając te skrajnie wysokie, jak i skrajnie niskie zarobki. Statystycznie obywatel tego kraju zarabia 5382 zł brutto, lecz po odciągnięciu podatków wychodzi nam około czterech tysięcy złotych na rękę. W tej kwocie muszą zmieścić się rachunki, zakupy, leki czy wizyty lekarskie, benzyna oraz inne wydatki, które pojawiają się wraz z sytuacją życiową jaką prowadzimy. Posiadanie dzieci również znacząco zwiększa wydatki rodziny na dany miesiąc.

Wielu ekonomistów uważa, że średnia krajowa nie jest miarodajna, a jest wysokość powinno liczyć się za pomocą mediany, aby osiągnąć bardziej sprecyzowaną dokładność przeprowadzanych pomiarów. Tak, czy inaczej otrzymany wynik nie budziłby wielkiego zaskoczenia, bo wielkości zarobków w Polsce nie zwalają z nóg i nie odbierają oddechu. Większość z nas jest tego świadoma i próbuję inwestować w własne biznesy, bądź wyjeżdża za granicę, gdzie sytuacja zarobkowa jest dużo lepsza. Każdy z nas musi poszukać swojego rozwiązania na lepszy poziom życia, co nie jest do końca łatwe i możliwe do realizacji w każdym przypadku. Optymistycznym akcentem warto jest działać i liczyć na podniesienie zarobków w Polsce.

Dodaj komentarz