Częste eksploatowanie roweru wiąże się nie tylko z przyjemnością, ale czasem i z kłopotami. Przedziurawiona opona, dętka, scentrowane koło – takie problemy zapewne dotknęły każdego z nas. Nie zawsze w takim wypadku trzeba odwiedzać serwis, można poradzić z wieloma problemami samemu. Osoby nieposiadające doświadczenia mogą mieć na początku problem z wymianą dętki w rowerze. Czasem nawet serwisanci mają z tym problem. Każdy model roweru różni się od siebie, dlatego warto na początku zapoznać się z jego budową. Wymiana dętki w rowerze może dla wielu osób okazać się przydatną umiejętnością, której warto się nauczyć.

Na to trzeba zwrócić uwagę

Wymiana dętki w rowerze jest czynnością nieco bardziej skomplikowana niż wymiana opony. Jak wymienić dętkę w rowerze ? Trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Po pierwsze należy określić rodzaj zaworu. Określenie, jaki rodzaj zaworu występuje jest bardzo ważne. Wentyl dunlopa, presat lub wentyl samochodowy. W sieci można w zaledwie kilka chwil znaleźć zdjęcia i sprawdzić jak wyglądają poszczególne rodzaje wentyli. Druga rzecz, na którą należy zwrócić uwagę, dotyczy rozmiaru opony. Najczęściej na oponie znajduje się informacja o wielkości zapisana w calach lub milimetrach. Znajomość rozmiaru opony daje możliwość wybrania odpowiedniej dętki. Trzecim krokiem, aby wymiana dętki w rowerze w ogóle mogła się odbyć to zdjęcie koła. Zdjęcie tylnego koła może okazać się problematyczne, zwłaszcza jeśli posiada przerzutkę zewnętrzną. Jak zmienić dętkę w rowerze bez pomocy fachowca? O tym poniżej.

Zdjęcie starej i założenie nowej dętki

Cały proces nie należy do najłatwiejszych, ale bardzo skomplikowany także nie jest. Może okazać się czasochłonne, zwłaszcza dla osoby niewprawionej. Po zdjęciu opony z obręczy należy się jej dobrze przyjrzeć. Być może ona także będzie musiała zostać wymieniona. Zdarza się, dość często, że trzeba wymienić zarówno oponę jak i dętkę. Oponę należy umiejscowić na obręczy jedna krawędzią. Wówczas można przejść do zakładania dętki. Można ją lekko napompować. Dętkę należy wcisnąć w szczelinę pomiędzy oponą a obręczą. Następnie nakładany drugą krawędź opony. Tylko kilka kroków. Wymiana dętki w opisie nie wydaje się być skomplikowaną czynnością, jednak należy się do tego przyłożyć i poświęcić czas. 

Dowiedz się jak krok po kroku wymienić dętkę: https://pieknyrower.pl/wymiana-detki-w-rowerze-jak-to-zrobic/

Dodaj komentarz