Wiele osób chciałoby schudnąć, ale nie wie jak się za to zabrać. Niestety wizyta u dietetyka do najtańszych nie należy i za max 15-minutową wizytę możemy zapłacić nawet 500zł. Jednak czasem sama zmiana nawyków żywieniowych nie zawsze pomaga. Możemy chudnąć do pewnego momentu potem bez ćwiczeń nasza waga będzie stała w miejscu, a sama zmiana stylu życia nie jest prosta. Od czego więc zacząć, aby nie zniechęcić się do działania?

Słodkie przekąski 

Jest to zmora każdego człowieka. 90% osób nie potrafi przejść obojętnie obok leżącego batona, czy ciastka. Powinniśmy więc przejrzeć wszystkie szafki i pozbyć się słodyczy, a następnie zaopatrzyć się w tak zwane zdrowe przekąski, czyli banany, pomarańcze, winogrona, orzechy. W momencie, gdy nie będziemy posiadać niezdrowych kalorycznych przekąsek z braku wyboru sięgniemy po owoce. 

Solidne śniadania i skromne kolacje  

Prawie w każdej diecie nie tylko na odchudzanie podstawą jest solidne śniadanie. Dzięki temu nasz metabolizm będzie podkręcony i przygotuje nasz organizm na kolejne posiłkowe wyzwania w ciągu dnia. Jedzenie śniadania w późniejszych porach ma sens w momencie kiedy chcemy przytyć. Natomiast wieczorem powinniśmy przygotować nasz organizm do odpoczynku, czyli zjeść mały, ale syty posiłek. 

Dzienniczek posiłków 

Powinniśmy kontrolować dzienne spożycie kalorii, gdyż to właśnie ono powinno być niższe od naszego dziennego wymaganego zapotrzebowania kalorycznego. W tego typu dzienniczku możemy zapisywać wszystko nawet to ile ważymy i kiedy odbyło się ostatnie ważenie. Gdy otworzymy taki notes i zobaczymy postępy jakie robimy będziemy mieć dodatkową motywację do działania. 

Jedzmy powoli 

Nasz organizm zaczyna trawić pokarm po 20 min od mometu kiedy rozpoczęliśmy jedzenie więc gdy w 40 min nie zjemy tego co mamy przygotowane to już później nie będziemy mieć na to miejsca, gdyż będziemy pełni. Powinniśmy więc jeść powoli, gdyż w ten sposób zjemy mniej, a i tak się najemy. 

Apteczka     

Jest niezbędna w każdym momencie nie tylko podczas diety, gdyż w momencie gdy nie mamy dostępu do świeżych owoców oraz warzyw powinniśmy dostarczać składniki odżywcze w postaci suplementów diety. Najlepiej też czasem posiadać pudełko pełne zdrowych przekąsek w ten sposób nie będziemy zmuszeni na pójście do restauracji i zjedzenia tego co znajdziemy w menu. 

Trening na zbicie wagi  

Prawidłowo wykonany trening ma charakter tlenowy, co przyczynia się do prawidłowej pracy mięśni, a także spalania kalorii. Tego typu treningi powinny poprawić naszą kondycję oddechową, a efekt możemy zobaczyć w momencie, gdy podczas np jazdy na rowerze, czy skakania będziemy mogli mówić bez problemu z oddychaniem. 

Od czego zacząć treningi? 

Pływanie oraz zajęcia w wodzie np. aqua aerobik. Woda stawia opór naszemu ciału dzięki temu wykonywanie w niej ćwiczeń jest trudniejsze. Dodatkowo dzięki takim ćwiczeniom przyczynimy się do poprawy funkcjonowania naszego układu krwionośnego.

Jazda na rowerze zalecana jest dla osób, które mają problem z nogami, kolanami oraz stopami, gdyż jazda na rowerze obciąża przede wszystkim biodra oraz nogi. Zalecana prędkość jazdy na rowerze to 15km/h, a początkowy dystans to 5km z czasem możemy go zwiększać, aż dojdziemy do 30km bezproblemowej jazdy. 

Natomiast w zimę trening możemy wykonywać w domu. Na start powinniśmy rozgrzać nasze mięśnie poprzez wykonanie kilku podstawowych ćwiczeń na rozciąganie. Drugim krokiem są tak zwane ćwiczenia oddechowe, czyli ćwiczenia kardio takie jak pajacyki, przysiady, bieg w miejscu, skipy oraz jeśli jest to możliwe, krótki trening ze skakanką.   

Dodaj komentarz