Osobom, które borykają się z problemami skórnymi, bardzo często poleca się kosmetyki naturalne. Czy jednak na pewno naturalny kosmetyk nie jest w stanie wywołać reakcji alergicznej? Jak to sprawdzić?
Ryzyko mniejsze, ale jednak istnieje
Naturalne kosmetyki uczulają zdecydowanie rzadziej, bo nie mają w składzie substancji drażniących i wysuszających. Działają na skórę łagodniej i bardzo często są w stanie pomóc w leczeniu trądziku, redukują zaczerwienienia, koją cerę po inwazyjnych zabiegach kosmetycznych. W większym stopniu niż produkty drogeryjne nadają się do pielęgnacji problematycznej cery, choć i tak przed zakupem warto się upewnić, że wybrany kosmetyk nadaje się do naszego rodzaju skóry.
Kosmetyki takie jak te dostępne na https://eranatura.pl/oczyszczanie-i-demakijaz-naturalne-kosmetyki/olejki-do-demakijazu-naturalne-kosmetyki/ znane są z tego, że pielęgnują cerę bez naruszania jej struktury, dobrze oczyszczają skórę i zapewniają jej optymalne nawilżenie. Za pielęgnację odpowiadają składniki aktywne pozyskiwane z natury, ale wśród nich też trafiają się alergeny – uczulający może być dziurawiec, rumianek, nagietek, arnika, aloes, roślinne olejki eteryczne (np. miętowy, eukaliptusowy, cynamonowy), lanolina, miód, propolis.
W przypadku uczulenia na składniki naturalne najlepszą opcją są kosmetyki hypoalergiczne, które nie zawierają tych najbardziej typowych alergenów i były testowane dermatologicznie właśnie pod kątem działania na cerę wrażliwą.
Drażniące kosmetyki do włosów
Wrażliwa skóra głowy źle znosi mycie zwykłymi szamponami, dlatego warto je zastąpić kosmetykami naturalnymi z https://eranatura.pl/naturalne-kosmetyki-do-wlosow/szampony-do-wlosow-naturalne-kosmetyki/. Szampony o naturalnym składzie nie mają agresywnych składników, ale też powinno się je dobierać stosownie do rodzaju skóry.
Po myciu szamponem trzeba jeszcze użyć odżywki – sam szampon, zwłaszcza ten w kostce, nie zapewnia pełnej ochrony dla włosów i skóry, co grozi swędzeniem głowy, łupieżem i przesuszonymi włosami.