Abyśmy mogli poruszać się sprawnie i o własnych siłach, potrzebujemy prawidłowo działających trzech układów w naszym ciele: kostnego, mięśniowego oraz więzadłowego, a także układu nerwowego. Kręgosłup, mięśnie, stawy i nerwy sprawiają, że chodzimy, chwytamy, podnosimy ręce czy skaczemy. Bóle, urazy i inne choroby któregokolwiek z tych układów mogą przełożyć się na poważne dysfunkcje ruchowe.

SMA

SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni to choroba genetyczna, która atakuje układ nerwowy i mięśniowy. Wyróżniamy 4 jej rodzaje, z czego SMA1, SMA2 i SMA3 dotyczą dzieci przed 2 – 3 miesiącem lub przed 3 rokiem życia. Do ogólnych objawów możemy zaliczyć osłabienie mięśni szkieletowych, niewydolność oddechową, problemy z przełykaniem, drżenie kończyn górnych, szczególnie paluszków. U małych dzieci oznaką będą dysfunkcje ruchowe, które między innymi nie pozwolą stanąć na nóżkach i utrzymać równowagi, dziecko nie będzie biegać, a przy próbie przemieszczania się będzie upadało. Większość dzieci z SMA prędzej niż później przestanie się całkowicie przemieszać, do końca życia poruszając się za pomocą wózka inwalidzkiego. SMA4 dotyka najczęściej osoby między 20 a 30 rokiem życia, również prowadząc do osłabienia mięśni, a w efekcie do całkowitej niemożności poruszania się na kończynach dolnych.

Osteoporoza

Do uszkodzenia rdzenia kręgowego może dojść na skutek wielu czynników. Najczęstszym są wypadki, nowotwory atakujące rdzeń lub uciskające na nerwy kręgowe, a także złamania w wyniku osteoporozy. Osteoporoza to choroba, która atakuje układ szkieletowy, prowadząc do zmniejszenia gęstości kości, a tym samym sprawia, że stają się one słabe, kruche i łamliwe. Dolegliwości tej często towarzyszy nagły i ostry ból kości, przez co ciężko nam się poruszać, ruchy kręgosłupa są mocno ograniczone, a jakikolwiek wysiłek niemożliwy. Osteoporoza wpływa znacząco na deformację klatki piersiowej poprzez złamania kręgów na jej wysokości, a tym samym wywołuje niepożądane reakcje jamy brzusznej jak zaparcia, problemy z trawieniem, wzdęcia a także ból w miejscach złamania. Zanik tkanki kostnej przy nieleczonej osteoporozie prowadzi do niemożności poruszania się, a w najbardziej zaawansowanym stadium nawet do śmierci.

Otyłość

Otyłość prowadzi do licznych problemów z kręgosłupem, chorób stawów i zwyrodnień. Oczywiście to nie jedyne powikłania tej choroby, ale na tyle poważne, aby były powodem do zmian i podjęcia walki o szczupłą sylwetkę. Kręgosłup człowieka ma swoje granice wytrzymałości. Im dłużej i im więcej dźwiga, tym staje się słabszy. Początkowe sygnały to bóle pleców, zazwyczaj w odcinku lędźwiowym, który przy otyłości jest najbardziej narażony na uszkodzenia. Im więcej ważymy, tym większy problem sprawia nam poruszanie się, nie wspominając o bardziej zaawansowanych ćwiczeniach, a tym samym z czasem dochodzi do zaniku mięśni. Ciężko nam się podnieść, przy niewielkim wysiłku szybko się męczymy, puchną nam kończyny, poruszanie się zaczyna sprawiać ból, a tym samym demotywuje nas do większego ruchu. Brak podjęcia działań w celu redukcji masy ciała może doprowadzić więc do stanu, w którym nie wstaniemy z łóżka, nie wyjdziemy z domu, a tym samym będziemy uzależnieni od opieki bliskich.

Ograniczone funkcjonowanie w przypadku dysfunkcji ruchowej

Osoby na wózkach inwalidzkich, które czasowo albo na stale straciły możliwość poruszania się o własnych siłach potrzebują opieki i zaangażowania ze strony bliskich, psychologów i społeczeństwa. Chociaż w Polsce poruszanie się chorych staje się co raz łatwiejsze, to mimo wszystko osoby na wózkach nie wszędzie będą mogły się dostać, pojechać, czy wejść. W wielu miastach wciąż funkcjonuje komunikacja miejska, której dostanie się do środka lokomocji odbywa się schodami, co dla osób chorych jest praktycznie niemożliwe. Problem są też mieszkania w blokach, w których nie ma wind. Mieszkania, które zazwyczaj są jeszcze w kredycie. Pojawia się pytanie co zrobić, kiedy zejście z 4 piętra na świeże powietrze jest niemożliwe, a nasze mieszkanie jest obarczone sporą kwotą do spłaty? Jak dowiadujemy się na stronie https://www.bankier.pl/smart/sprzedaz-mieszkania-z-kredytem-to-mozliwe, jedną z opcji jest sprzedaż mieszkania z kredytem i inwestycja w nowe lokum ze wszelkimi udogodnieniami dla niepełnosprawnych osób. I chociaż w sytuacji tych osób załatwienie formalności może być trudne z uwagi na brak możliwości opuszczenia mieszkania, to jest to wyjście, które w perspektywie czasu pozwoli im normlanie funkcjonować, zwróci wolność i powrót do życia w społeczeństwie.

Dodaj komentarz