Dokładne oczyszczanie skóry to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie każdy z nas jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak wykonać go prawidłowo. O czym warto pamiętać?

Jak oczyszczać skórę?

Chociaż mogłoby wydawać się, że oczyszczanie skóry jest jednym z najłatwiejszych zabiegów, to jednak w rzeczywistości tylko niektóre osoby wiedzą, jak należy wykonać go poprawnie.

Niewłaściwe oczyszczanie skóry może doprowadzić do pogorszenia jej kondycji, między innymi do naruszenia jej naturalnego płaszcza hydrolipidowego, który chroni ją przed przesuszeniem oraz przed czynnikami zewnętrznymi. Może ono spowodować również większe ryzyko podrażnień skórnych.

Warto zatem dowiedzieć się, jak oczyszczać skórę prawidłowo, by poprawić jej kondycję i nadać jej estetyczny, młody wygląd.

Oczyszczanie skóry – podstawowe zasady

Do oczyszczania skóry zaleca się stosować delikatne kosmetyki, na przykład żele, mleczka, emulsje, olejki myjące. Dzięki nim można usunąć ze skóry zabrudzenia bez podrażnienia.

Gdy na skórze znajduje się makijaż, najlepiej zastosować oczyszczanie dwuetapowe. W pierwszym etapie usuwa się kosmetyki kolorowe, na przykład olejkiem, mleczkiem do demakijażu, płynem micelarnym, natomiast w drugim korzysta ze wspomnianych powyżej kosmetyków. Twarz zmywana jest wtedy dwukrotnie.

Do mycia twarzy nie zaleca się częstego używania środków jak szczoteczki, myjki, ściereczki, ponieważ jej pocieranie może spowodować naruszenie warstwy hydrolipidowej. Najlepiej stosować je kilka razy w ciągu tygodnia.

Peelingi w oczyszczaniu skóry

Aby oczyścić skórę dokładniej, można zastosować peeling. To rodzaj zabiegu i kosmetyku, którego głównym zadaniem jest złuszczenie skóry, co prowadzi do jej dogłębnego oczyszczenia i jednocześnie aktywuje fibroblasty, czyli komórki skórne, do odnowy. Dzięki temu regularny peeling pomaga zachować młodość na lata.

Peeling skóry jest zabiegiem, który może być prowadzony z wykorzystaniem różnych metod. Najczęściej dzieli się go na trzy główne kategorie, czyli na:

  • peeling mechaniczny
  • peeling chemiczny
  • peeling enzymatyczny

Oczyszczanie skóry w gabinecie

Kosmetologia oraz medycyna estetyczna oferują także szereg zabiegów profesjonalnego oczyszczania skóry. Warto z nich korzystać jako uzupełnienie domowej pielęgnacji.

Wśród dostępnych zabiegów znajdują się między innymi takie jak mikrodermabrazja, która jest rodzajem peelingu mechanicznego, peelingi kwasowe o wyższych stężeniach, peeling kawitacyjny polegający na wykorzystaniu ultradźwięków.

Dodaj komentarz