Choć wszyscy pragniemy być zdrowie, to większość z nas robi wszystko, aby tak nie było. Jedną z podstawowych rzeczy, która wpływa na nasze zdrowie jest sposób odżywiania. Ważne jest to co jemy. Jak i to, jak przyrządzamy dania. Wszystko to ma ogromne znaczenie dla naszego organizmu.

Lecz dopóki jesteśmy zdrowi zazwyczaj nie zawracamy na to uwagi i tym się nie przejmujemy. Mimo, że wciąż słyszymy, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Lecz przy pełnym zdrowiu prewencja jest nam zazwyczaj obca. Przypominamy sobie o niej, gdy zaczynamy odczuwać skutki naszej bezmyślności. Lecz niestety to już za późno na zapobieganie. Wówczas najczęściej trzeba się leczyć.

Sposób przyrządzania potrawa należy do jednych z najważniejszych rzeczy, które wpływają na nasze zdrowie lub jego brak. A wiec ma znaczenie to, czy potrawa jest:

  • gotowana w wodzie
  • pieczona
  • smażona
  • duszona
  • gotowana na parze
  • czy zjadana na surowo.

Oczywiście najzdrowsza jest na surowo, jak najczęściej zjadamy warzywa i owoce. Lecz bywa, że przed konsumpcją poddajemy produkty roślinne różnym zabiegom kulinarnym. Na przykład z kapusty przyrządzamy bigos, gołąbki. To samo robimy z burakami, pomidorami, warzywami rosołowymi, itd.

Najzdrowszym sposobem przyrządzania potraw jest gotowanie na parze. Innym równie zdrowym sposobem jest pieczenie, jak i gotowanie w wodzie. W dalszej kolejności będzie duszenie. A na końcu smażenie. Lecz niestety, to co jest na samym końcu najbardziej nam smakuje.

Dlatego najczęściej smażymy wiele produktów żywnościowych. Tu przykładem mogą być różnego rodzaju kotlet, mięsa, ryby, jaja i wiele innych produktów, które nieustannie poddajemy smażeniu.

Kolejną ważną sprawą, gdy chcemy być zdrowie jest wyeliminowanie do minimum soli kuchennej. Sól jest największym trucicielem, gdy jest używana w nadmiarze. Szczypta soli nie zaszkodzi, lecz zazwyczaj używamy jej zbyt dużo. Sól jest szkodliwa dlatego, gdyż zatrzymuje wodę w organizmie, poprzez co nasze ciało jest spuchnięte i ciężkie. A my czujemy się ociężali, bezsilni i słabi.

Chcąc odżywiać się zdrowo trzeba sól zastąpić ziołami, które wpływają na prawidłowy metabolizm, dodają potrawom smaku. Przede wszystkim nie obciążają naszych wewnętrznych organów, a tym samym są zdrowe dla naszego organizmu.

Bardzo ważną rzeczą wpływającą na nasze zdrowie jest kupowanie tylko zdrowych i świeżych produktów, z których powstaną zdrowe potrawy. Zdrowe odżywianie, to także używanie w kuchni chudych produktów. Jak również takich, które pochodzą ze znanego źródła.
Przestrzeganie powyższych norm na pewno wzmocni nasze zdrowie, jak i zapobiegnie wielu chorobom i dolegliwościom.

Dodaj komentarz