Joga jodze nierówna. Dlaczego? Z bardzo prostego powodu – jest wiele różnych rodzajów tej dyscypliny. Może być acro, ashtanga, bikram i wiele, wiele innych. Może nadszedł wreszcie czas na bliższe zapoznanie się z którąś z nich?

Joga Bikram

Jeżeli lubisz wysokie temperatury – to rodzaj jogi specjalnie stworzonej dla Ciebie. Temperatura w sali wynosi prawie 40 stopni! Do tego panuje duża wilgotność. Dlaczego? A no dlatego, żeby jak najpełniej odtworzyć warunki klimatyczne, panujące w Indiach. Całe zajęcia trwają ok. 90 minut, podczas których wykonuje się dwa razy te same pozycje – jest ich aż 26. Na pewno przygotuj dla siebie mnóstwo wody i kilka ręczników. Z pewnością się spocisz.

Acrojoga

To rodzaj jogi dla tych, którzy nie lubią samodzielnie wykonywać ćwiczeń, ponieważ w tym przypadku współpracujemy ze swoją parą: partnerem, przyjaciółką czy dzieckiem. Dzięki niej wzmocnimy poczucie zaufania, empatię, ale też wzmocnimy swoją równowagę.

Hot joga

Podobna do jogi bikram, ale nie jest tak restrykcyjna. Czym się różni? Przede wszystkim tym, że nie pilnuje się konkretnej temperatury, jaka panuje w pomieszczeniu, ale owszem – również jest wilgotno i gorąco. Czas też nie jest dokładnie określony – można ćwiczyć 90 minut, ale można też krócej. To z pewnością taki rodzaj jogi, dla tych, których nudzą się schematami i powtarzalnością ćwiczeń.

Joga dbająca o kręgosłup

Istnieje rodzaj jogi dla wszystkich tych, którzy cierpią na bóle kręgosłupa, szyi, nadgarstków. Wszystkich, którzy mają w przeważającej mierze siedzący tryb życia oraz, którzy cierpią na: skoliozy, uszkodzone kręgi, czy wypadający dysk. Taki rodzaj na pewno pomoże uporać się z tymi wszystkimi dolegliwościami. Ważne, aby zajęcia odbywać w studiu fitness, w którym znajdziemy specjalistów, którzy odpowiednio dobiorą ćwiczenia pod nasze dolegliwości. Zdarza się, że w studiach fitness, oprócz trenerów personalnych, znajdują się również rehabilitanci, którzy doskonale się nami zajmą.

Power joga

Dla tych, którzy kochają ruch! Taki rodzaj jogi odbywa się w wielu klubach fitness przy szybkiej, dynamicznej muzyce i z pozycjami, które mają na celu wzmocnić oraz wyrzeźbić nasze ciało. Przy okazji nie tylko spalimy trochę kalorii, poprawimy kondycję, ale przede wszystkim – będziemy się świetnie bawić.

Warto pamiętać, że z jogi nikt nie jest wykluczony, ani kobiety w ciąży, ani podczas miesiączki. Kobiety w czasie ciąży mogą oczywiście uczęszczać na zajęcia z jogi, ale wyglądają one nieco inaczej. Kobiety powinny wówczas unikać mocnych skrętów, zbyt długiego trzymania rąk w górze oraz pozycji na brzuchu. Coraz częściej w studiach fitness można spotkać specjalne zajęcia przeznaczone dla kobiet w ciąży i dopasowane do ich możliwości.
Jak można zauważyć, istnieje mnóstwo rodzajów jogi. Każdy może znaleźć taką, która najbardziej do niego pasuje, i w której będzie się czuł najlepiej.

Dodaj komentarz