Co jeść wieczorem, żeby nie przytyć – zdrowe rozwiązanie na wieczorny głód

Prawdopodobnie znasz to uczucie, kiedy kilka godzin po zjedzeniu kolacji Twoje myśli kierują się w stronę lodówki. To oczywiste, że powinieneś unikać jedzenia na 2-3 godziny przed pójściem spać, zwłaszcza jeśli twoja dieta jest rygorystyczna. Jeśli jednak głód nie ustępuje, czy obawiasz się, że stracisz na wadze? Mamy kilka wskazówek, co jeść wieczorem, aby uniknąć przybierania na wadze i mieć pewność, że ostatni posiłek jest zdrowy i sycący.

Ważne jest, aby przy wyborze posiłków na wieczór wziąć pod uwagę swój styl życia. Pozwoli to na stworzenie posiłku, który będzie zarówno smaczny, jak i zdrowy dla organizmu.

Ulubione warzywa w różnych postaciach

To podstawa zdrowej diety. Najprostszą i najszybszą wersją jest wykorzystanie marchewki, pomidorów lub ogórków. Możesz przygotować dip z jogurtu naturalnego i ulubionych ziół, czosnku lub ostrej papryki. Następnie zanurz w nim pokrojone warzywa.

Dobrym pomysłem jest również przygotowanie sałatki z sezonowych warzyw i odrobiny oliwy z oliwek. Koktajl przygotowany np. z soku pomidorowego lub zielonego ogórka z zielonymi liśćmi szpinaku, zielonego jarmużu lub pietruszki.

Jogurt naturalny z owocami jako zdrowe źródło kalorii i składników odżywczych

Kiedy nie masz ochoty na słodycze, świetnym rozwiązaniem mogą być owoce. Warto połączyć je z produktem białkowym, takim jak jogurt naturalny. Dzięki temu obniżysz indeks glikemiczny całej przekąski, co oznacza, że nie odczujesz dużego wzrostu glukozy we krwi.

Najlepsze są owoce o niskim poziomie glikemicznym, takie jak cytrusy, jagody i borówki. borówki, jagody, truskawki (mogą być mrożone, ale najlepiej je zmiksować).

Inne owoce o niskim indeksie glikemicznym można dodawać do wieczornego posiłku.

Można też zastąpić twaróg jogurtem. W ten sposób można stworzyć pyszną kolację, którą można się delektować wieczorem.

Na kolację jedz bogate w składniki odżywcze orzechy i nasiona

Wszystkie ziarna i orzechy zawierają korzystne kwasy tłuszczowe oraz wiele minerałów i witamin. Mogą być trudne do strawienia i mają dużo kalorii, więc nie należy jeść ich zbyt wiele. Jednak garść orzechów, pestek dyni lub słonecznika nie powinna zaszkodzić.

Orzechy zawierają także dużo tryptofanu. Ten aminokwas jest niezbędny do produkcji serotoniny. Wpływa on korzystnie na nastrój i pomaga w zasypianiu.

Po długim dniu zjedz kanapkę z chudym mięsem lub rybą i warzywami.

Kanapka pełna składników odżywczych może być bardziej skuteczna niż podjadanie małych przekąsek w celu zmniejszenia głodu. Kromka chleba pełnoziarnistego zawiera węglowodany złożone, które pomagają utrzymać odpowiedni poziom glukozy we krwi.

Dodatek mięsny dostarczy pełnowartościowego białka i wspomnianego tryptofanu. Dzięki połączeniu pełnych ziaren zbóż, błonnika pochodzącego z warzyw i białka będziesz czuł się syty przez długi czas. Nie spowoduje to niepożądanego przyrostu tkanki tłuszczowej.

Jakość snu i kolacji

To, co jesz przed snem, nie tylko wpływa na poziom tkanki tłuszczowej, ale także na to, czy po przebudzeniu czujesz się syty i chętny do działania. Twój przewód pokarmowy musi być w stanie strawić pokarm. Dlatego właśnie zaleca się spożywanie ostatniego posiłku co najmniej dwie godziny przed snem.

Lekki posiłek złożony z owoców, gotowanych warzyw lub innego niskotłuszczowego dania zostanie strawiony znacznie szybciej niż ciężki posiłek ze smażonym kurczakiem, frytkami i majonezem. Ponieważ żołądek nie pracuje w czasie, gdy reszta ciała odpoczywa, doświadczymy spokojnego, mocnego snu.

Sprawdź: 8 wskazówek jak przyspieszyć utratę wagi – https://kuchniaewy.pl/8-wskazowek-jak-przyspieszyc-utrate-wagi_uonr.a

Czego nie jeść wieczorem?

Wszystkie owoce nie są niskokaloryczne.

Unikaj winogron, gron i fig na noc. Mają one największą zawartość cukru na 100 g. Wbrew powszechnemu przekonaniu, jabłko nie jest dobrym wyborem, ponieważ zawiera najwięcej cukrów fermentujących. Cukry te mogą powodować dyskomfort i wzdęcia następnego dnia.

Unikaj syropów, owoców kandyzowanych i suszonych ze względu na ich wysoki indeks glikemiczny i dużą ilość kalorii.

Słodycze mogą powodować przybieranie na wadze

Duża ilość cukru i brak błonnika mogą powodować szybki wzrost poziomu glukozy we krwi, a następnie jego gwałtowny spadek po takiej uczcie. W ten sposób możesz zafundować sobie huśtawkę glukozy. Po takiej uczcie na pewno poczujesz się zmęczony.

Nie wspominając już o tym, że powtarzanie takiej sytuacji może prowadzić do cukrzycy i innych zaburzeń metabolicznych.

Tłuste, smażone potrawy

Wysoka zawartość tłuszczu sprawia, że posiłek dłużej zalega w żołądku, co prowadzi do niestrawności. Twój organizm będzie musiał pracować ciężej, aby strawić wieczorny posiłek, niż aby odpocząć w nocy.

Słone przekąski

Sól i ostre przyprawy często znajdują się w chipsach, krakersach i innych przetworzonych produktach węglowodanowych. Sól, jak wiadomo, zatrzymuje wodę w organizmie. Unikaj słonych przekąsek, jeśli nie chcesz obudzić się rano z „workami pod oczami” spowodowanymi opuchlizną.

Wieczorne podjadanie nie jest dobrym pomysłem i powinno być stosowane sporadycznie. Wieczorne napady głodu mogą być spowodowane zbyt częstymi przerwami w posiłkach w ciągu dnia lub odwodnieniem. Zdrowa dieta i duża ilość płynów pomogą zmniejszyć prawdopodobieństwo ulegania pokusom w kuchni.

Dodaj komentarz