Dieta, to nie tylko wybrana metoda odchudzania, ale przede wszystkim prawidłowy sposób odżywiania, który nie zakłóca metabolizmu, sprawia, że czujemy się dobrze poprzez dostarczanie organizmowi odpowiednich minerałów, witamin i zapotrzebowania energetycznego, i przede wszystkim utrzymujemy stałą wagę bez uczucia głodu. Jeżeli jednak sięgamy po konkretny rodzaj diety, jest to zazwyczaj spowodowane potrzebą zrzucenia zbędnych kilogramów, problemami zdrowotnymi lub potrzebą zwiększenia masy ciała. Musimy pamiętać o tym, aby zadbać o prawidłowe nawyki żywieniowe, nie zmieniać zasad diety z dnia na dzień i przede wszystkim wybierać produkty i przygotowywać posiłki, które będą zdrowe, smaczne i nie zniechęcą nas w walce o upragniony cel.

Dieta 8 16, czyli okno żywieniowe, które pozwoli Ci utracić zbędne kilogramy

Intermittent Fasting, czyli dieta 8 16, to metoda odchudzania, która zakłada, że w przeciągu doby przez 8 godzin jemy, a przez 16 pościmy. Ośmiogodzinne okno żywieniowe nie oznacza, że przez cały ten czas nie odchodzimy od stołu i jemy na zapas. W tym czasie spożywamy normalne posiłki, zgodne z zapotrzebowaniem kalorycznym, i chociaż metoda IF zakłada, że możemy jeść wszystko, warto postawić na zdrowe i wartościowe posiłki. Dlaczego? W trakcie przyjmowania pokarmów i przekąsek, nasz organizm musi zdobyć siłę na normalne funkcjonowanie w ciągu najbardziej aktywnych części dnia. Jedzenie pizzy, drożdżówek i bułek z szynką nie zaspokoi wszystkich potrzeb ciała do sprawnego uporania się ze wszystkimi wyzwaniami. Przez to często czujemy się słabi, pozbawieni energii, a wszystko to odbija się również na ogólnym samopoczuciu. Dieta – nie ważne na jaką się zdecydujemy – musi być zróżnicowana.

W przypadku diety 8 16 nie jest ważna ilość posiłków, a raczej ich jakość oraz konsekwencja, dlatego warto przemyśleć w jakim okresie dnia najlepiej rozpocząć szesnastogodzinny okres postu. Jeżeli wstajemy o 8:00 rano i pierwszy posiłek spożywamy o 9:00, to ostatni posiłek powinniśmy zjeść o 17:00. Jeżeli w tym trybie chodzimy spać późno w godzinach nocnych, a popołudniami mamy jeszcze intensywnie zorganizowany czas, to może być ciężko wytrzymać bez podjadania wieczorem. Dlatego jeżeli wiemy, że kładziemy się późno, warto przesunąć godziny pierwszego posiłku i tym samym rozpocząć „głodówkę” o nieco późniejszej godzinie. W trakcie snu i spoczynku, na który to właśnie powinien przypadać czas postu o wiele łatwiej będzie nam się zmobilizować do nie podjadania.

Dlaczego 16 – sto godzinny okres postu jest tak ważny w diecie 8 16?

W momencie kiedy nie spożywamy posiłków odpoczywają nasze jelita. Organizm ma czas aby strawić przyjęty w trakcie dnia pokarm, oczyścić się i zregenerować. To szczególnie istotne dla osób z problemami trawiennymi czy innymi dolegliwościami jelit, wątroby lub żołądka. Ponadto dieta 8 16 wpływa na kontrolę organizmu nad głodem, sytością i apetytem. Czas postu ogranicza też wydzielanie insuliny, która szczególnie u osób z insulinoopornością, przyczynia się do odkładania tkanki tłuszczowej i zamiast ją spalać, buduje z niej pokłady energii „na później”. Wprowadzenie okna żywieniowego i okresu postu pozwala oduczyć się podjadania, a także przejadania się, co jest częstym problemem u osób prowadzących nieregularny tryb życia.

Dodaj komentarz