Do najczęściej spotykanych schorzeń układu moczowego u psa należy niewydolność nerek. Dolegliwość ta początkowo nie daje wyraźnych symptomów, przez co może długo pozostawać nierozpoznana.

Stosunkowo szybko wywołuje jednak groźne zmiany w układzie moczowym zwierzęcia, co prowadzi do wykształcenia trwałej niewydolności nerek – tzw. mocznicy. Choroba ta jest nieuleczalna, jednak odpowiednie metody farmakologiczne oraz dobra dieta mogą przyczynić się do przedłużenia życia zwierzęcia.

Przyczyny niewydolności nerek u psa

Mocznica jest chorobą, która polega na zaburzeniu i utracie prawidłowej czynności nerek u psa. Dolegliwość ta związana jest zarówno z nieprawidłową pracą tego narządu, jak i współwystępowaniem różnych chorób organów czy układów w organizmie zwierzęcia. Z wiekiem ilość nefronów (jednostek funkcjonalnych tworzących nerki) spada, co zwiększa ryzyko rozwoju schorzenia. Nie bez wpływu pozostają urazy przebyte przez psa czy współwystępowanie choroby nowotworowej, otyłości lub cukrzycy. Niewydolność nerek diagnozuje się w przypadku, gdy zniszczeniu uległo ponad 75 proc. nefronów w nerce.

Objawy mocznicy u psa

Niewydolność nerek to schorzenie, które może być trudne do rozpoznania. Początkowe symptomy nietrudno przeoczyć, ponieważ nie wydają się niepokojące. Objawy te występują na skutek reakcji organizmu na zatrucie ubocznymi produktami procesów przemiany materii oraz toksynami. Nerki przestają wydajnie pracować, przez co nieoczyszczona krew stale krąży po organizmie i stopniowo go wyniszcza. Mocznica u psa objawia się przede wszystkim częstym oddawaniem moczu oraz wzmożonym pragnieniem, a także brakiem apetytu, apatią, osłabieniem, spadkiem masy ciała, problemami z koordynacją czy nieprzyjemną wonią z pyska. Występować może też krew w moczu, biegunka oraz wymioty. U każdego psa choroba przebiega jednak indywidualnie, dlatego poszczególne osobniki mogą mieć inne objawy.

Diagnostyka i leczenie mocznicy u psa

Po rozpoznaniu niepokojących symptomów należy jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem. Specjalista postawi odpowiednią diagnozę oraz zaleci dalsze postępowanie, które w przypadku mocznicy u psa ma szczególnie istotne znaczenie. W diagnostyce pomocny może się okazać ultrasonograf weterynaryjny, ze względu na konieczność oceny rodzaju zmian występujących w nerkach. Lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z właścicielem, po czym zleca USG psa oraz badanie krwi i moczu. W niektórych przypadkach sugeruje się również wykonanie biopsji lub rentgena. Mocznica u psa ma nieodwracalny charakter, dlatego celem leczenia jest jedynie zahamowanie objawów oraz poprawa jakości życia zwierzęcia. Zwykle stosuje się odpowiednią dietę oraz specjalne leki, jednak niektóre przypadki wymagają dializowania.

Dodaj komentarz