Masaż odcinka lędźwiowego kręgosłupa, jest coraz bardziej popularnym masażem wykonywanym przez masażystów i fizjoterapeutów. Nie ma w tym dla specjalistów już nic dziwnego. W dzisiejszych czasach jednym z częstszych powodów, dla których zgłaszamy się do lekarza jest ból pleców. Większość lekarzy kieruje takie osoby do apteki po leki przeciwbólowe. Są jednak też tacy lekarze, którzy zalecają pacjentom skontaktowanie się z fizjoterapeutą lub masażystą, który pomógłby im nie tylko doraźnie, jak leki, z bólem kręgosłupa lędźwiowego.

Oczywiście nie zniechęcamy do wizyt u lekarzy, jednak zalecamy również konsultację ze specjalistami w dziedzinie dolegliwości bólowych związanych ze stawami, mięśniami i kośćmi.

Kto może wykonywać masaż odcinka lędźwiowego?

Na masaż odcinka lędźwiowego kręgosłupa możecie zgłosić się do masażysty lub fizjoterapeuty. Są jednak między nimi różnice. Do masażysty najlepiej udać się w przypadku, gdy chcemy zadbać profilaktycznie o nasze plecy, lekko bolą nas mięśnie od zmęczenia lub po prostu chcemy się zrelaksować. Masażyści najczęściej bowiem skupią się w swojej pracy tylko i wyłącznie na bólu lędźwi. Jeśli natomiast udacie się do dobrego fizjoterapeuty, oprócz masażu dostaniecie znacznie więcej.

Po pierwsze fizjoterapeuta przeprowadzi z Wami dokładny wywiad dotyczący Waszego zdrowia, nawyków, stanowiska pracy czy ulubionych aktywności. Po drugie sprawdzi dokładnie w czym leży problem testując długość waszych mięśni i ruchomość stawów, a także obserwując Waszą postawę. Takie badanie pozwoli mu spojrzeć na Was całościowo i poradzić sobie z bardziej złożonym problemem niż tylko ból odcinka lędźwiowego. Wykona on zapewne również masaż tego odcinka, ale także zajmie się innymi problematycznymi punktami i pozwoli na powrót organizmu do formy.

Jak wygląda masaż lędźwi?

Masaż odcinka lędźwiowego kręgosłupa może wyglądać różnie. Jeśli chcemy się rozluźnić i odprężyć masaż będzie lżejszy i skierowany na relaks. Jeśli natomiast borykamy się z bólem masaż ten będzie bardziej głęboki. Masażysta czy fizjoterapeuta będzie chciał dokładnie rozluźnić wasze mięśnie. Może do tego użyć różnych technik masażu tkanek głębokich czy rozluźniania punktów spustowych. Oprócz lędźwi u fizjoterapeuty możecie spodziewać się także masażu odcinka piersiowego kręgosłupa czy masażu mięśni pośladkowych. Bardzo często mięśnie w tych częściach ciała, również dają uczucie bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Po masażu możecie również dostać od swojego terapeuty zestaw ćwiczeń do wykonywania w domu. Są to różnego rodzaju ćwiczenia wpływające na waszą postawę, wzmocnienie mięśni brzucha, rozciągnięcie przykurczonych mięśni czworogłowych, czworobocznych lędźwi czy pośladkowych. Mogą to być również ćwiczenia wzmacniające i stabilizujące.

Oczywiście przy dolegliwościach bólowych wskazany jest masaż odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Najlepiej od razu umówić się na kilka takich zabiegów, aby utrzymać efekt rozluźnienia na dłużej oraz wyrobić sobie nawyk wykonywania ćwiczeń i dbania o swoje zdrowie.

Dodaj komentarz