Depresja jest plagą współczesnych czasów. Z każdym rokiem notuje się coraz większą liczbę zachorowań w Polsce. Zmiany w statystykach wynikają z pewnością z faktu, że Polacy leczą się u lekarzy psychiatrów dzisiaj coraz chętniej. Dawniej depresja oznaczała stygmatyzację, wiele osób wstydziło się w sposób jawny pójść do lekarza psychiatry. Tymczasem jest to choroba jak każda inna ale bywa niebezpieczna. Z poważną depresją nie jesteśmy w stanie poradzić sobie sami, bo konieczna jest farmakoterapia. Należy pamiętać, że leki antydepresyjne działają dopiero po kilku tygodniach, dlatego tak ważne jest by nie zwlekać z pójściem do lekarza.

Jest jednak kilka dobrych sposobów na to by powstawaniu depresji zapobiegać. Są osoby, które mają podatność na tę chorobę dlatego tym bardziej powinny one stosować profilaktykę.

Przede wszystkim liczy się pozytywne nastawienie do życia. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że wszyscy ludzie mają jakieś problemy, ważne jest natomiast to jak się do nich podchodzi. Nie warto uciekać przed problemami tylko w każdej sytuacji starać się robić tyle, ile możemy. Depresji znakomicie zapobiega przebywanie z innymi ludźmi, aktywność fizyczna oraz bycie zajętym. Nawet jeśli jesteś seniorem i wydaje ci się, że nie masz w życiu nic do zrobienia powinieneś szukać sobie ciekawych zajęć.

Bezczynność zawsze nudzi i prowadzi do stagnacji. Każdego dnia, chociaż na trochę trzeba wyjść na świeże powietrze i zmienić otoczenie. Lepszemu samopoczuciu sprzyja także dobry sen. Jeśli twoje problemy z zasypianiem trwają od miesięcy nie bój się udać do specjalisty i poprosić o leki. Aby zapobiegać depresji nie powinniśmy się skazywać na samotność. Osoby, które mierzą się z różnymi problemami życiowymi mają tendencję do izolowania się, bo nie mają nastroju do spotkań albo obawiają się, że będą niezrozumiane.

Nie zapominajmy także o zdrowej diecie pełnej warzyw i owoców. Na uspokojenie można popijać ziołowe herbaty na przykład z melisy. Dbajmy o siebie i otocznie, bo gdy mamy posprzątane mieszkanie i zadbany wygląd czujemy się dużo lepiej.

Dodaj komentarz