Fizjoterapia jest obecnie jedną z dziedzin medycyny klinicznej. Jest to szeroka specjalizacja wykorzystująca różne metody leczenia oparte na reaktywności organizmu na bodźce zewnętrzne. W fizjoterapii wykorzystywane są jednak jedynie te metody, których działanie zostało potwierdzone naukowo. Dziedzina ta jest coraz częściej wykorzystywana jako samodzielna terapia lub jej element przy różnych problemach zdrowotnych.
Zalety fizjoterapii
Fizjoterapia to metoda nieswoistego leczenie z wykorzystaniem naturalnych bodźców, dzięki którym pomaga przywrócić równowagę organizmu. Może być samodzielną metodą leczenie lub profilaktyki, lub stanowić uzupełnienie leczenia farmakologicznego, czy pooperacyjnego. Jest jedną z najważniejszych metod rehabilitacji dla różnych pacjentów.
Stosowana jest zarówno jako wsparcie w leczeniu poważnych stanów pourazowych oraz chorobowych, jak i u osób zdrowych w ramach poprawy kondycji, czy profilaktyki. Kolejną zaletą fizjoterapii to brak ograniczeń wiekowych. Odpowiednie metody fizjoterapii stosowane są nawet u wcześniaków i noworodków, pomagając stymulować naturalny rozwój dziecka i normalizując napięcie nerwowe.
Regularnie prowadzona fizjoterapie przynosi wiele pozytywnych efektów, takich jak:
- poprawa sprawności fizycznej;
- poprawa sprawności ruchowej;
- wzmocnienie mięśni;
- normalizacja napięć mięśniowych;
- łagodzenie bólu.
Fizjoterapia może być wsparciem niemal w każdej dziedzinie medycyny i schorzeniu, przynosząc ulgę pacjentowi i przyspieszając jego powrót do zdrowia.
Fizjoterapia w ginekologii i urologii
Fizjoterapia uroginekologiczna skierowana jest to osób zmagających się z takimi problemami jak:
- Nietrzymanie moczu – np. wysiłkowe, pęcherz nadreaktywny, parcie naglące;
- Obniżenie narządów rodnych — cystocele, enterocele, rectocele, wypadanie macicy;
- Nietrzymanie stolca.
Fizjoterapia uroginekologiczna w tych przypadkach ma znaczenie zachowawcze, warto więc skorzystać z pomocy doświadczonego fizjoterapeuty, jak tylko zaczną się pojawiać pierwsze objawy tych zaburzeń.
Ta metoda fizjoterapii zalecana jest szczególnie kobietom, które planują ciąże, są w ciąży, lub niedawno zostały mamami. Doświadczeni fizjoterapeuci doradzą, w jaki sposób przygotować swoje ciało na wysiłek, jakim jest ciąża, dzięki specjalnie dobranym ćwiczeniom.
Fizjoterapia uroginekologiczna dla kobiet w ciąży oferuje nie tylko specjalne ćwiczenia, ale również masaże relaksacyjne i łagodzące bóle na przykład w obrębie kręgosłupa. Podczas spotkań terapeutycznych pokazywane są także metody świadomej pracy z ciałem, które ułatwią poród.
Wsparcie fizjoterapeuty pomaga kobietom w połogu i po cesarskim cięciu wrócić do sprawności fizycznej sprzed ciąży. Zajmuje się takimi problemami jak:
- blizn po cesarskim cięciu oraz nacięciu krocza;
- rozejście się mięśni prostych brzucha;
- rozejście się spojenia łonowego;
- bolesne miesiączki;
- bolesne współżycie.
Zapraszamy na diagnostykę, profilaktykę oraz leczenie zaburzeń w obrębie miednicy, więcej na https://www.dcg.wroclaw.pl/fizjoterapia-uroginekologiczna-wroclaw.html.
Fizjoterapia w zaburzeniach neurologicznych
Fizjoterapia stanowi nieodłączny element rehabilitacji osób z ostrymi chorobami lub urazami ośrodkowego układu nerwowego, które są niezwykle trudne do wyleczenia metodami farmakologicznymi. Nie ma bowiem innych metod tworzenia nowych połączeń nerwowych jak systematyczna fizjoterapia, która stymuluje organizm do wytwarzania nowych sieci neuronowych. Dzięki temu pacjent stopniowo odzyskuje sprawność całkowicie lub w znacznym zakresie. Właśnie dlatego zalecana jest między innymi przy takich zaburzeniach neurologicznych jak:
- urazy – czaszkowo-mózgowe, rdzenia kręgowego;
- udary mózgu,
- porażenie mózgowe,
- dystrofia mięśni,
- stwardnienie rozsiane;
- zespół Downa;
- choroba Parkinsona.
Zakres fizjoterapii oraz czas trwania jest w tym przypadku zależny, od rodzaju zaburzeń, czy rozległości uszkodzeń powstałych w wyniku udaru lub urazu. Zazwyczaj stosowane są metody tradycyjne, takie jak kinezyterapia terapie relaksacyjne oraz instrumentalne. Przy niektórych chorobach fizjoterapia musi być prowadzona przez całe życie.
Wykorzystanie fizjoterapii w ortopedii
Fizjoterapia to również doskonałe wsparcie w leczeniu różnorodnych urazów, którym ulegamy w codziennym życiu: złamania, zwichnięcia, czy urazy sportowe. To jednak nie wszystko, fizjoterapia to skuteczna metoda na walkę z przewlekłymi bólami kręgosłupa, które mogą pojawić się w wyniku długotrwałej pracy w niewygodnej pozycji lub przy biurku. Odpowiednie wcześnie wprowadzona rehabilitacja może wyeliminować potrzebę wykonywania zabiegów chirurgicznych, czy prowadzenia farmakoterapii. Zalecana jest osobom borykającym się z takimi zaburzeniami jak:
- Urazy – skręceniach stawu skokowego, uszkodzeniach więzadeł i łąkotek;
- Stanach zwyrodnieniowych oraz dyskopatii;
- Łokciu tenisisty, łokciu golfisty i cieśni nadgarstka;
- Rwie kulszowej.
Fizjoterapia przy innych schorzeniach
Fizjoterapia to szeroka dziedzina medycyny, która jest coraz powszechniej stosowana w różnych stanach chorobowych jako leczenie wspomagające. Fizjoterapeuci pomagają chorym po ciężkich operacjach pomóc szybciej powrócić do formy.
W przypadku zaburzeń kardiologicznych i naczyniowych fizjoterapia ma na celu poprawę parametrów wydolnościowych, czy też zapobiegać powikłaniom zakrzepowo-zatorowym. Jest również uzupełnieniem leczenie pulmonologicznych chorób przewlekłych takich jak: astma oskrzelowa, mukowiscydoza, czy POChP.