Wizyta w klinice stomatologicznej bardzo rzadko jest długo wyczekiwanym elementem dnia. Mimo że jeśli chcemy mieć zdrowe zęby, powinniśmy kontrolować je przynajmniej raz na pół roku i leczyć na bieżąco, to jednak niechętnie zasiadamy na fotelu dentystycznym. Jeszcze większy strach ogarnia nas, kiedy słyszymy, że wymagana może być ingerencja chirurgiczna. Nie należy jednak obawiać się zabiegów z zakresu chirurgii dentystycznej, gdyż są one bardzo często przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym. Uniknięcie potrzebnej operacji za to, może przysporzyć nam jeszcze więcej bólu oraz niedogodności. W jakich sytuacjach, będziemy musieli oddać się w ręce chirurga?

Chirurgia stomatologiczna – co to?

Stomatologia jest bardzo rozległą dziedziną, która obejmuje zarówno mało inwazyjne zabiegi estetyczne np. wybielanie zębów, jak i znaczne bardziej poważne operacje. Z większością tych ostatnich, należy się udać do specjalisty od chirurgii stomatologicznej. Ta właśnie gałąź medycyny zajmuje się operacyjnym leczeniem jamy ustnej oraz jej okolic. Chirurg musi znać zagadnienia z zakresu protetyki i implantologii, onkologii czy ekstrakcji zębów. Czasem jednak wykonuje także drobniejsze zabiegi korekcyjne, takie jak podcięcie wędzidełka w jamie ustnej. Pełną listę usług, które wykonać może dentysta-chirurg, znajdziemy tutaj https://alldente-stomatolog.pl/oferta/. Warto przy okazji przyjrzeć się cenom.

Chirurgia dentystyczna – jakie schorzenia leczy?

Poważniejszy zabieg chirurgiczny może być nam potrzebny w przypadku, kiedy poważnie ukruszył nam się ząb, wymagający wyrwania. Innymi wskazaniami do operacji będą na przykład urazy jamy ustnej i okolic przyległych, podczas których doszło do wycieku ropy lub utknięcia ciała obcego. Chirurgia dentystyczna zajmuje się również leczeniem nowotworów jamy ustnej, szyi czy przełyku.   W ręce chirurga trafić też możemy, jeśli dojdzie do skomplikowanego zabiegu endodontycznego. Po leczeniu kanałowym może na przykład zajść potrzeba resekcji wierzchołka czyli odcięcia wierzchołka korzenia zębowego, w celu wyczyszczenia zmiany zapalnej w kości.

Dodaj komentarz