Jest jedną z najpopularniejszych roślin leczniczych na świecie, która zadziwia zarówno swą uniwersalnością, jak i skutecznością. W jaki sposób aloes może pomagać nam w walce o zdrowie? Co warto wiedzieć na temat leczniczych właściwości tej niezwykłej rośliny?

Aloes: najważniejsze informacje

Aloes, podobnie jak większość sukulentów, jest rośliną potrafiącą skutecznie magazynować spore ilości wody. Jego naturalnym środowiskiem są tereny suche, przy czym z aloesem najczęściej spotkamy się na terenach Afryki Północnej, w regionie śródziemnomorskim oraz na Wyspach Kanaryjskich. W innych rejonach świata, aloes jest uprawiany w szklarniach. Uprawy takie cieszą się sporym powodzeniem, gdyż lecznicze właściwości tej rośliny znane są już od czasów starożytnych. Choć początkowo wykorzystywano go do barwienia tkanin oraz balsamowania zwłok, w medycynie naturalnej szybko zajął bardzo ważne miejsce. W jaki sposób z mocy tego daru natury korzysta współczesny człowiek?

Jak aloes wpływa na nasze zdrowie?

O leczniczej mocy tej rośliny decyduje przede wszystkim sok, pozyskiwany z grubych liści tej rośliny. W soku tym znajdują się żywice, sole mineralne, witaminy oraz sole mineralne, które mają rewelacyjny wpływ na nasz organizm. Takie substancje sprawiają, że medycyna naturalna może z powodzeniem korzystać z właściwości aloesu w walce z takimi przypadłościami, jak: zbyt wysoki poziom cholesterolu i cukru, osłabienie tkanek czy problemy związane z procesem przemiany materii. Sok z aloesu jest też znanym i cenionym pogromcą bakterii, zatem jego liście często wykorzystywane są jako naturalne opatrunki, nakładane na rany, oparzenia oraz owrzodzenia.

Ziołolecznictwo korzysta też z tej rośliny w przypadku stanów zapalnych skóry. To jeszcze nie wszystkie właściwości aloesu. Roślina ta, stosowana wewnętrznie, może stać się cennym sojusznikiem dla każdego, kto potrzebuje dodatkowego wsparcia. Preparaty z aloesem wspierają proces regeneracji organizmu, mają też rewelacyjny wpływ na trawienie oraz apetyt. Świeży sok z aloesu jest jednocześnie jednym ze skuteczniejszych leków na zaparcia.

Aloes to naturalny lek na wiele przypadłości, a jednocześnie – roślina kosmetyczna, której wyciąg staje się cennym składnikiem wielu preparatów przeznaczonych do pielęgnacji zniszczonej skóry. Wiedza na temat właściwości tej rośliny leczniczej każdemu z nas pozwoli maksymalnie wykorzystać jej moc w odpowiedni sposób. Aloes w formie maści, kremów, balsamów i żeli łagodzi podrażnienia skórne np. po depilacji. I chociaż depilatory wskazane w rankingu depilatorów laserowych to sprzęt, który nie powinien powodować zmian skórnych, warto pamiętać o tym, że każda skóra reaguje inaczej. Żel aloesowy działa też przeciwzapalnie i antybakteryjnie, łagodzi ukąszenia owadów i wysypki skórne lub alergiczne. Jego zastosowaniom nie ma końca, dlatego powinien stanowić nieodłączny element każdej kosmetyczki.

Dodaj komentarz