Żaluzje drewniane coraz częściej pojawiają się w naszych wnętrzach. Mają spełniać one wiele funkcji. Zaciemnienie pomieszczenia, ochrona przed wzorkiem sąsiadów lub przechodniów. Dodatkowo żaluzje drewniane nadają wnętrzu charakteru. A to nie jedyna ich zaleta…

Dlaczego warto wybrać żaluzje drewniane?

Od lat żaluzje drewniane uważane są za eleganckie i ponadczasowe dopełnienie wnętrza. Poza funkcjami dekoracyjnymi świetnie sprawdzają się przy zaciemnieniu pomieszczeń, nadając im niesamowity klimat. Drewno każdemu pomieszczeniu nada charakteru. 

Zalety żaluzji drewnianych doceniło już wiele osób. Wybierane są głównie przez wzgląd na walory estetyczne. Warto wiedzieć jednak, że żaluzje drewniane są świetnym izolatorem. W upalne lato nie przepuszczają ciepła do środka, a w zimowe dni izolują przed chłodem. 

Niekwestionowaną zaletą jest też łatwość czyszczenia. Aby żaluzje pięknie się prezentowały, wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć je suchą ściereczką. Jeśli chcemy nadać im blasku, należy zastosować preparat do drewna. 

Jakie są rodzaje żaluzji drewnianych?

W przypadku żaluzji drewnianych trudno o podzielenie ich na konkretne rodzaje. Można wyróżnić:

  • materiał, z którego są wykonane, na przykład bambusowe, mieszane. 
  • szerokość lameli, czyli poszczególnych listewek w żaluzji,
  • sposób montażu (na skrzydle lub w świetle szyby),
  • kolor,
  • ułożenie lameli (może być poziome lub pionowe).

Wybierając swoje wymarzone żaluzje, to właśnie na te parametry najczęściej zwraca się uwagę.

Do jakich aranżacji pasują żaluzje drewniane?

Drewno, ze względu na swój ponadczasowy charakter sprawdzi się niemal w każdym wnętrzu. Żaluzje drewniane (np. jak te z oferty sklepu Winrol – https://www.winrol.com.pl/) bardzo dobrze wyglądają zamontowane na oknach drewnianych. Tworzy się wtedy jedna, spójna kompozycja. Zasadniczo nic nie stoi na przeszkodzie, by montować je także na oknach aluminiowych i plastikowych. Zdecydowanie nada to wnętrzu elegancji. 

Wybierając żaluzje drewniane, warto zwrócić uwagę na kolor ramy okna. Warto postawić na odcienie jak najbardziej do siebie zbliżone. Okno i żaluzja staną się wtedy jednolitą kompozycją. Innym rozwiązaniem jest dobranie koloru żaluzji do odcienia podłogi lub mebli.

Z czym łączyć żaluzje drewniane?

Zasadniczo przyjęło się, że kiedy montujemy na oknach żaluzje drewniane, zbędne są jakiekolwiek dodatki w postaci zasłon lub firanek. Wiele osób decyduje się jednak przełamać tę modę.

Żaluzje drewniane mogą świetnie wyglądać w połączeniu z zasłonami. Nadaje to wnętrzu niesamowitego klimatu. Dodatkowo pozwala to całkowicie zaciemnić pomieszczenie. Zmienia to także proporcje pokoju, przez co wydaje się on większy. 

Także firanki mogą dobrze wyglądać w połączeniu z żaluzjami drewnianymi. Powinny być one jednak długie, by nie zaburzać proporcji okna. Warto też postawić na jednolite firanki, na których nie będzie widoczny żaden wzór. 

Żaluzje drewniane to z pewnością ponadczasowe rozwiązanie, które na długo zagości w naszych wnętrzach. Warto je wybrać ze względu na zalety, a także elegancki i ekskluzywny wygląd. Dodatkową zaletą są ich właściwości izolacyjne. 

Warto zdecydować się na żaluzje drewniane i przekonać się o ich pięknie i zaletach.

Autor: Sarmata (wszelkie prawa zastrzeżone)

Dodaj komentarz