Trądzik to uciążliwa dolegliwość, z którą mierzą się nie tylko nastolatki, ale też dorosłe osoby. Uciążliwe zmiany skórne powodują duży dyskomfort i obniżają poczucie własnej wartości. Dowiedz się, jakie są dokładnie rodzaje trądziku, jak je rozpoznać i jak pielęgnować blizny potrądzikowe. 

Czym jest trądzik?

Trądzik to choroba skóry, w wyniku której powstają stany zapalne – zaskórniki (otwarte i zamknięte), guzki, krostki, grudki oraz inne zmiany. Ich główną przyczyną jest wydzielanie zbyt dużej ilości sebum, co jest spowodowane przede wszystkim zmianami hormonalnymi. 

Zaburza naturalną pracę gruczołów włosowo-łojowych, prowadząc do łojotoku. Nadmierna produkcja sebum i zatkane ujścia mieszków to z kolei bezpośrednia przyczyna powstawania stanów zapalnych. 

Trądzik jest jedną z najpopularniejszych chorób skóry. Nieco częściej dotyka kobiety. Borykają się z nią nastolatkowie, jak również osoby dorosłe, a nawet niemowlęta. 

Zmiany trądzikowe pojawiają się przede wszystkim na twarzy, gdzie znajduje się duża część gruczołów łojotokowych (szczególnie w strefie T). Jednak stany zapalne mogą pojawiać się także wzdłuż linii włosów, na plecach, tułowiu i klatce piersiowej. 

Rodzaje trądziku

Trądzik występuje w kilku odmianach, które zwykle różnią się rodzajami zmian na skórze:

  • Trądzik pospolity – zwany też młodzieńczym. Pojawia się w okresie pokwitania. Zmiany skórne powstają pod wpływem zmian hormonalnych i nadmiernego pobudzenia czynności gruczołów. 
  • Trądzik ropowiczy – pojawia się dużo rzadziej niż trądzik pospolity. Objawia się czerwonymi, ropnymi zmianami na skórze, przeważnie na twarzy, klatce piersiowej i ramionach. Może zostawiać trwałe i nieregularne blizny. 
  • Trądzik skupiony – w jego wyniku powstają dość duże ropne krosty, które mogą się zlewać ze sobą. Zmiany widoczne są zwykle na plecach, pośladkach i twarzy. 
  • Trądzik bliznowaty – podczas trwania choroby zmiany przekształcają się w bliznowce. 

Są to zmiany skórne przypominające blizny, które odznaczają się kolorem. Pojawia się zwykle na skórze głowy, szyi i potylicy.

  • Trądzik różowaty – przeważnie nie występują przy nim zaskórniki. W pierwszej fazie choroby widoczne są jedynie czerwone plamy. Dopiero z czasem mogą pojawiać się także wypryski i inne zmiany skórne. 
  • Trądzik wywołany – pojawia się w wyniku oddziaływania substancji drażniącej. Nie wynika z naturalnych skłonności skóry. Do jego powstania mogą przyczynić się przyjmowane leki bądź stosowane kosmetyki.

Jak pozbyć się blizn po trądziku?

Występowanie blizn potrądzikowych to dość powszechny problem. Zwykle wynika z nieprawidłowego postępowania ze zmianami skórnymi oraz zaniedbania odpowiedniej pielęgnacji skóry. Powstawanie blizn to często skutek drapania i wyciskania zmian skórnych. 

Aby zapobiec pojawieniu się nieestetycznych blizn potrądzikowych, warto pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji i oczyszczaniu skóry przeznaczonymi do tego celu preparatami. Pozwoli to zredukować występowanie zmian trądzikowych, a w efekcie również blizn. 

Blizny potrądzikowe można zmniejszyć, stosując specjalistyczne kremy, maści i żele. Odpowiednio dobrany żel na blizny stymuluje skórę do wytwarzania elastyny i kolagenu, a w efekcie uelastycznia ją, niwelując zagłębienia i nierówności w jej fakturze. Żel na blizny może także zapobiegać przerostom. 

Blizn po trądziku można pozbyć się, stosując zabiegi kosmetyczne i wykorzystując medycynę estetyczną. W zwalczaniu blizn pomaga mikrodermabrazja, dermabrazja, lesaroterapia czy peelingi chemiczne. 

Dodaj komentarz