Obecnie można zaobserwować modę na spożywanie kiszonek – produktów, które uległy procesowi fermentacji. Ocet, bo o nim mowa, ma prozdrowotny wpływ na ludzki organizm. Popularne stało się wytwarzanie octu z różnych owoców, jednym z rodzajów jest ocet porzeczkowy, a wszystkie jego właściwości zostały omówione w tym artykule.
Właściwości octu porzeczkowego
Ocet porzeczkowy można pozyskać z czerwonych lub z czarnych porzeczek. To produkt niskokaloryczny, który powstaje w wyniku procesu fermentacji. Oba rodzaje octu (z czerwonych i czarnych porzeczek) zawierają dużo witaminy C, mają właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Najlepszy ocet z tych owoców to taki, który dojrzewał dłużej niż rok. Po takim czasie zyskuje głęboki kolor oraz głębię smaku. Ocet porzeczkowy wspomaga układ odpornościowy, a także układ sercowo – naczyniowy. Ma właściwości przeciwmiażdżycowe i przeciwnowotworowe. Ocet ten jest źródłem pektyn i witamin, również flawonoidów, które wykazują silne właściwości odmładzające, nazywane są przez to „eliksirem młodości”. Ocet z czerwonych porzeczek działa moczopędnie. A ten z czarnych porzeczek pomaga leczyć choroby układu wzrokowego poprzez usprawnienie przepływu krwi w gałkach ocznych. Aby uzyskać najlepszy jakościowo ocet porzeczkowy, produkuje się go ze starannie wyselekcjonowanych dojrzałych owoców.
Ocet porzeczkowy – zastosowanie
Ocet porzeczkowy znajduje zastosowanie w kuchni, w kosmetyce, a także, jeśli chcemy zatroszczyć się o nasze zdrowie. W kuchni używa się go jako dodatek do sosów, dipów do sałatek, do marynowania mięsa, do potraw, a także do deserów. Rozcieńczony z wodą nadaje się do picia. Można go również dodawać do drinków, uzyskując niepowtarzalny smak. Porzeczkowy ocet wykorzystuje się również w dbaniu o kondycję skóry i włosów. Można stosować go w kuracji detoksykującej organizmu. Przeciwwskazaniami do spożywania są choroby układu pokarmowego np. wrzody, refluks żołądka, skłonność do zgagi czy choroby wątroby. Nie należy pić samego octu, powinno się go rozcieńczać. Aby nie zaszkodzić dziąsłom i szkliwu, warto pić rozcieńczony ocet przez słomkę.
Przechowywanie octu porzeczkowego
Ocet porzeczkowy należy przechowywać w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu, lecz po otwarciu – w lodówce. Ocet zlewa się do ciemnych butelek, aby ograniczyć docieranie do niego promieni słonecznych, gdyż nie powinien być on wystawiany na ich działanie.
Warto sięgnąć po ocet porzeczkowy i włączyć go do swojej diety. Ma wiele właściwości prozdrowotnych, wspiera układ immunologiczny, układ trawienny, pracę serca, chroni wzrok, zmniejsza poziom cholesterolu. Pomaga oczyścić organizm z toksyn, a także wspomaga odchudzanie. Ma działanie przeciwzapalne, dlatego sprawdza się w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Ocet porzeczkowy ma delikatny smak, dobrze komponuje się z cytryną, pasuje do mięs, np. dziczyzny, wieprzowiny, a także do sera. Ocet porzeczkowy mogą spożywać również dzieci. W occie znajdują się żywe kultury bakterii, które są pożyteczne dla ludzkiego organizmu.