Zaćma to najczęściej występująca choroba narządu wzroku. Może być to schorzenie powstające wraz z wiekiem, nabyte od urodzenia lub spowodowane chorobami cywilizacyjnym takimi jak cukrzyca czy atopowe zapalenie skóry.
Katarakta nie zaskakuje nas z dnia na dzień. Objawy postępują powoli. Pogorszenie ostrości widzenia następuje stopniowo, dlatego należy kontrolować ostrość widzenia zarówno w dali, jak i z bliska. Zazwyczaj tego typu zmiany są korygowane doborem odpowiednich okularów. Jednak w przypadku zaćmy same okulary nie zdają egzaminu. Rozwiązaniem usunięcia zmętniałej soczewki, którą powoduje zaćma, jest operacja.
Objawy katarakty
Zaćma pojawiająca się wraz z wiekiem może zacząć objawiać się już od czterdziestego roku życia. Z czasem pacjenci obserwują pogorszenie jakości widzenia. Obrazy są niewyraźne, rozmywają się, jakby były za mgłą. Czasami dochodzi do podwojenia widzenia oraz zaburzeń w postrzeganiu kolorów. Oczy meczą się szybciej i pojawią się problemy z widzeniem w jasnym świetle. Oślepiają nas odbijające się promienie słoneczne, światła reflektorów w nocy.
Na tego typu objawy powinny zwrócić uwagę nie tylko osoby po czterdziestce, ale również osoby pracujące w warunkach szkodliwych, jak na przykład hutnicy, a także osoby mające problemy z tarczycą lub cukrzycą. Jeżeli w trakcie naszego życia borykaliśmy się z częstymi stanami zapalnymi oczu bądź urazami narządu wzroku to również powinniśmy mieć się na baczności.
Diagnoza zaćmy
W celu rozpoznania choroby niezbędne jest postawienie diagnozy przez okulistę. Badanie odbywa się w lampie szczelinowej po zakropieniu oczu kroplami rozszerzającymi źrenice. Biały kolor źrenicy może wskazywać kataraktę. Lekarz po zdiagnozowaniu zaćmy skieruje nas na operację, która jest jedyną skuteczną metodą leczenia tej choroby. Operacja zaćmy jest zabiegiem jednodniowym i skutecznym. Trwa zaledwie kilkadziesiąt minut, a pacjenci są wypisywani tego samego dnia do domu.
Przed i po operacji
Zabieg usunięcia zaćmy nie eliminuje nas z dotychczasowego życia. Do samego zabiegu nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Zaleca się wyłącznie zadbać o swój komfort podczas zabiegu. W tym celu dobrze zjeść lekkostrawny posiłek i ubrać się w coś wygodnego. Należy przekazać lekarzowi informacje o stosowanych lekach, jednak zazwyczaj nie zmienia się ich dawkowania przed zabiegiem. Z racji, że w czasie zabiegu dochodzi do ingerencji wzroku, to warto przyjechać do kliniki z osobą towarzyszącą, która pomoże nam zaraz po operacji, gdyż na oko zostanie założony opatrunek, co ogranicza pole widzenia. Do normalnego trybu życia po zabiegu można wrócić po 7-8 tygodniach. Do tego czasu należy oszczędzać swój wzrok i stosować przepisane przez lekarza krople. W czasie rekonwalescencji należy dbać o higienę wzroku oraz unikać sauny, gorących kąpieli, zbyt dużego nasłonecznienia, zapyleniu powietrza i wystawiania oczy na wietrzną pogodę. Nie należy również wykonywać wysiłku fizycznego, który zwiększa ciśnienie w oku, ani pochylać się.
Medycyna naturalna
Wśród zwolenników medycyny niekonwencjonalnej znajdziemy wiele zaleceń, które mogą być wsparciem podczas walki z zaćmą. Pamiętajmy jednak, że jedynym skutecznym sposobem na jej wyeliminowanie jest operacja wszczepienia sztucznej soczewki w miejsce usuniętej ultradźwiękami zużytej, zmętniałej. Medycyna naturalna pomoże jedynie w pierwszym stadium choroby i pozwoli nieco opóźnić zaćmę, ale niestety jej nie usunie. W tym celu można używać licznych ziół, surowego miodu czy wody kokosowej. W zależności od substancji, niektóre środki naturalne wykorzystuje się do zakrapiania oczu lub jako okłady.