Zdrowy wygląd, odpowiednia waga to marzenie wielu osób. Co za tez trzeba zrobić aby móc zdrowo się odchudzać?

Według portalu o zdrowiu i odchudzaniu doktofit.edu.pl – konieczne jest ograniczenie jedzenia, zmiana diety. Należy również zwiększyć aktywność fizyczną.

 Żadne herbatki czy też „cudowne pigułki” nie zastąpią racjonalnego sposobu odżywiania.

Na czym polega zdrowe odchudzanie?

Zdrowe odchudzanie to przede wszystkim spore pokłady cierpliwości. Koniecznie należy zadbać o urozmaicenie jadłospisu.

Monotonność w diecie sprzyja niedoborom pokarmowym. Ograniczając kalorie należy pamiętać żeby dostarczać organizmowi odpowiednią ilość białka, węglowodanów, tłuszczów, witamin oraz składników mineralnych.

Kolejną istotną sprawą jest regularność posiłków. Najlepiej trzymać się zasady, żeby jeść co 3-4 godziny. Porcje nie powinny być duże.

Oczywiście ilość spożytych posiłków zależy od trybu życia jaki się prowadzi. Jednak należy pamiętać aby jeść najpóźniej na 2 godziny przed pójściem spać.

Zajadanie się tuż przed snem spowoduje, że przybędzie dodatkowych kilogramów. Istotne jest to, iż powinno się skupić na tym co się je i wstawać od stołu z lekkim niedosytem.

Osoby zdrowo odchudzające się wiedzą jak ważny jest błonnik. Wchłaniając wodę i pęczniejąc w żołądku daje uczucie sytości.

Dodatkowo reguluje pracę jelit i pomaga usunąć z organizmu toksyny. Tak więc wskazane jest aby jeść odpowiednią ilość warzyw i owoców, pełnoziarnistych produktów.

Nie można zapominać o wodzie. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest niezwykle ważne. Wodę należy popijać małymi łykami regularnie w ciągu dnie. Nic nie da wypicie naraz pół butelki.

Dobrze jest też wypić szklankę wody przed posiłkiem.

Co to daje? Ano właśnie dzięki temu zje się mniej. Warto unikać słodzonych napojów gazowanych, dużej ilości soków owocowych, gdyż jest tam spora ilość cukrów.

Ćwiczenia to kolejny ważny aspekt jeśli chce się zdrowo odchudzać. Najlepiej ćwiczyć 2-3 razy przez minimum 45 minut.

A co ćwiczyć? Najlepiej urozmaicać sobie np. jazdą na rowerze, pływaniem, tańcem, bieganiem. Ważne, żeby robić to co sprawiać będzie radość. Zmuszanie się do ćwiczeń nie da efektów.


Stres również ma ogromny wpływ na to czy się chudnie czy też nie. Jego nadmiar sprawia ze spowalnia się przemiana materii.

Zbyt duża ilość stresu powoduje zwiększenie wydzielania hormonu głodu. Stąd też chętnie sięga się po coś słodkiego. Dobrze byłoby znaleźć swój idealny sposób na stres.

Zrzucanie wagi na początku idzie dość szybko. Jednak po jakimś czasie następuje zatrzymanie.

Organizm przystosowuje się do zmian jakie nastąpiły. Konieczne jest dokonanie zmian w diecie, włączenie dodatkowej aktywności. Każda taka zmiana sprawi, że organizm wskoczy na wyższe obroty czyli podkręci swój metabolizm.

Podsumowując, zdrowe odchudzanie polega na:

  • Ograniczeniu stresu
  • Piciu dużej ilości płynów
  • Regularnym jedzeniu
  • Ćwiczeniu
  • Urozmaiconym jadłospisie

Dodaj komentarz