Skóra człowieka pełni dużą rolę ochronną dla organizmu człowieka. W niektórych miejscach jest bardzo cienka, jak na przykład na powiekach. A w innych miejscach, jak np. na piętach jest bardzo gruba. Powłoka skórna składa się z naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Każda z wymienionych warstw pełni określoną rolę i za coś odpowiada.

Gdy nasza skóra jest zdrowa, to rzadko o niej myślimy, jako o powłoce naszego ciała. Oczywiście dbamy o nią, bo pragniemy atrakcyjnie wyglądać i w tym celu stosujemy przeróżne kosmetyki. Gdy nasza skóra zaczyna chorować i staje się nieładna, to wówczas wpadamy w panikę. I zaczynamy szukać pomocy u lekarza dermatologa.

Jakie są choroby skóry ?

W naszym kraju prawie pięć milionów osób boryka się z różnymi chorobami skóry. Rozpoznaje się je na podstawie wykwitów na skórze. Wykwity te mogą mieć postać plam, guzków, grudek, pęcherzy, krost, bąbli i nazywane są pierwotnymi.

Są także wykwity wtórne, do których zalicza się pęknięcia, strupy, owrzodzenia, rozpadliny, łuski, blizny.

Są też takie wykwity, których nie można zaliczyć ani do pierwotnych, ani do wtórnych. Jak na przykład spryszczenia, łuszczycowatość, czy liszojowacenie.

Choroby skóry są schorzeniem obejmującym część skóry na naszym ciele lub obejmującym cale nasze ciało. Choroby te mogą dotykać tylko naskórka, jak i skóry właściwej, oraz tkanki podskórnej. A w tym gruczołów potowych, gruczołów łojowych, mieszków włosowych i paznokci.

Różne są powody powstania chorób skórnych. Jak powody grzybiczne, bakteryjne, wirusowe, alergiczne, autoimmunologiczne, pasożytnicze. Jedne z nich wywołane są czynnikami genetycznymi, inne czynnikami fizykalnymi. A jeszcze inne mają podłoże zawodowe lub podłożem jest jakaś choroba.

Zmiany skórne posiada wiele osób w różnym wieku, lecz rodzaj ich zależny jest od wieku pacjenta. I tak są np. zmiany skórne typowe dla noworodka lub niemowlaka. I są takie typowe dla wieku podeszłego.

Do zmian skórnych zalicza się również każdego stopnia oparzenia, jak i każdego stopnia odmrożenia. A także trądzik, albinizm, brodawki, łojotok, łupież, łysienie, pęcherzycę, grzybicę, łuszczyce, aż po nowotwór skóry.

Dodaj komentarz