Inspirujące historie ludzi, którzy za sprawą Bitcoina stali się milionerami, do dziś pobudzają wyobraźnię osób, które zgłębiają wiedzę o kryptowalutach, aby poprawić swoją sytuację finansową. Na przestrzeni ponad 10 lat, świat Bitcoina uległ ogromnym zmianom. Zarabianie na tej walucie wirtualnej również nie jest już takie, jak dawniej. Czy we współczesnych czasach da się zarobić na bitcoinach? Jakie są najpopularniejsze sposoby zarabiania na kryptowalutach?
Od zera do milionera. Takim hasłem możemy zatytułować historie wielu ludzi, którzy w porę zainteresowali się tą kryptowalutą. W początkowym okresie istnienia, jej wydobycie było bardzo proste. Mało kto wierzył, że ten projekt odniesie sukces. Znana jest historia człowieka, który za ponad 1000 Bitcoinów zamówił… pizze. Dzisiaj, 1000 Bitcoinów to prawie milion złotych. Pod koniec 2017 roku była to wartość dwukrotnie większa. Nie dziwi zatem fakt, że wielu ludzi na całym świecie chce na tym zarobić. Jeśli jesteś jedną z takich osób przeczytaj powiązany artykuł: jak zarobić na bitcoinach?
Wydobywanie nie pozwoli już zarobić na bitcoinach
Wielu ludzi zarobiło fortunę na kopaniu Bitcoinów. O ile w pierwszym okresie było to bardzo opłacalne, o tyle dziś opłaca się tylko nielicznym. Nawet bardzo silny komputer prywatny nie przebije się przez tysiące koparek oraz basenów wydobywczych, w skład których wchodzą setki komputerów. Kopanie Bitcoina skraca żywotność sprzętu, a także generuje ogromne koszty z tytułu zużycia prądu.
W maju miał miejsce halving, który zmniejszył nagrodę za odkrycie nowego bloku do 6,25 BTC. Co więcej, z ograniczonego nakładu 21 milionów tokenów, do wydobycia pozostały jeszcze 2 miliony. A zatem, z roku na rok, opłacalność wydobycia spada.
Zarabianie na inwestycjach w kryptowaluty
Znacznie popularniejszym sposobem jest obecnie inwestowanie w Bitcoina. Jego wartość oscyluje obecnie w granicy 9-10 tysięcy. W krótkim okresie 2017 roku wartość była dwukrotnie wyższa. Biorąc pod uwagę, że Bitcoin to kryptowaluta deflacyjna z ograniczoną podażą, jej wartość w przyszłości powinna wzrastać W związku z tym, wielu ludzi pozyskuje kryptowaluty i z niecierpliwością oczekuje na wzrost wartości. Inwestowanie w Bitcoiny wzbudza wiele kontrowersji. Zdaniem wielu ekonomistów jest to bardzo ryzykowne, biorąc pod uwagę, że zdecentralizowane kryptowaluty nie mają realnej wartości (wyrażanej np. poprzez zdeponowane złoto). Cenę dyktuje wyłącznie popyt.
Zdaniem wielu specjalistów w dziedzinie finansów, kryptowaluty za kilka lat będą pełnoprawnym środkiem płatniczym. Zresztą, niektóre kraje już teraz traktują Bitcoina na równi z krajową walutą. Przykładem jest Szwajcaria oraz Japonia. W związku z tym, w perspektywie wielu lat banki oraz instytucje finansowe będą potrzebowały specjalistów w dziedzinie walut wirtualnych. Rozwijając swoją wiedzę już dzisiaj, zwiększasz szanse, że w przyszłości zostaniesz zatrudniony na dobrze płatnym stanowisku eksperta ds. kryptowalut.