Osoby, które intensywnie trenują z określoną regularnością, faktycznie będą się odżywiać w odrobinę inny sposób od osób, które nie ćwiczą lub które prowadzą umiarkowany, a nawet siedzący tryb życia. Po pierwsze będzie to wynikało z faktu, że będą miały znacznie większe zapotrzebowanie energetyczne- podczas jednego treningu o dużej intensywności, który trwa ponad godzinę można spalić nawet 400-500 kcal. Dieta takich osób będzie się też różnić pod względem rodzaju spożywanych produktów. Aby mieć zapas energii do intensywnych ćwiczeń konieczna jest odpowiednia podaż węglowodanów złożonych oraz białka. W przypadku osób trenujących cardio to zapotrzebowanie może iść bardziej w kierunku węglowodanów, a w przypadku osób trenujących siłowo- w stronę większego zapotrzebowania na białko, które jest budulcem mięśni.
Dieta a aktywność fizyczna
Zdrowy, zbilansowany i zróżnicowany sposób odżywiania się połączony z aktywnością fizyczną to najlepszy przepis na zdrowie, dobre samopoczucie i zgrabną sylwetkę. Odpowiednie zapotrzebowanie kaloryczne doda nam energii do ćwiczeń i do odżywienia ciała, a ćwiczenia wymodelują sylwetkę, pozwolą na ładne uwypuklenie i zarysowanie mięśni całego ciała. W przypadku diety dla sportowców- również można wyróżnić kilka jej wariantów w zależności od tego, jaki jest charakter treningów lub też jaki jest cel sylwetkowy. Dlatego też tak wiele osób, które intensywnie trenują korzysta z porad dietetyka sportowego. Konsultację dietetyczną można odbyć chociażby w gabinecie sieci Projekt Zdrowie- projektzdrowie.info.
Trenujesz? Tak powinna wyglądać odpowiednia dieta osób, które intensywnie ćwiczą
Pierwszą ważną rzeczą podczas treningów o dużej intensywności jest to, że nasze uczucie głodu bezpośrednio po takich treningach może być bardzo zwodnicze- może się ono mocno zasilać. Z tego powodu wiele osób, które intensywnie trenują wcale nie traci na wadze- organizm po takim wysiłku będzie dążył co najmniej do wyrównania bilansu energetycznego. Zła praktyką jest zjadanie po treningu wszystkiego, co wpadnie nam w ręce z uwzględnieniem rzeczy słodkich i bardzo tłustych, na które możemy mieć wyjątkową ochotę. W przypadku uprawiania sportu w celach sylwetkowych- konieczne jest obliczenie swojego dziennego zapotrzebowania energetycznego i trzymania się wskazanej liczby kalorii.
Dlatego też w diecie sportowców tak ważne jest to, co jemy. Niezwykle ważne będą produkty, które nie obciążają organizmu, a więc są lekkostrawne. Szczególnie jeśli mówimy o posiłku bezpośrednio przed treningiem. Dodatkowo, powinny to być produkty, które nie powodują dużych wahań cukru we krwi. To muszą być też dania sycące, dodające energii, odżywcze i wartościowe- takie, z których nasz organizm będzie w stanie wyciągnąć dla siebie jak najwięcej po to, aby mogło się to przełożyć na jeszcze lepsze wyniki na treningach. Świetnym przykładem takich produktów są: brązowe pieczywo, ciemne makarony oraz ryż, kasze, mięso oraz warzywa. Odpowiednie będą też produkty proteinowe, koktajle, skyry, chude twarogi czy serki.
Dieta osób aktywnych fizycznie powinna też uwzględniać odpowiednie nawodnienie, tym bardziej, jeśli ćwiczy się intensywnie i utrata wody jest większa poprzez pocenie się. Warto pilnować minimalnej ilości 2 l płynów dziennie.