Przebarwienia mówiąc dosłownie i prostym językiem są to ujawniające się na naszej skórze plamy o różnej wielkości, a także kształcie. Od zdrowej skóry różnią się one najczęściej kolorem. Są to z reguły brązowe plamy. Za ich powstanie odpowiada nadmierna produkcja melaniny, a także jej nierównomierny rozkład w naskórku i skórze właściwej. Powstają one w wyniku działania promieniowania UV. Innymi czynnikami, które sprzyjają powstawaniu przebarwień, są m.in.:
- zachowania hormonalne w wyniku zachodzących zmian, podczas gdy kobieta jest w ciąży,
- menopauza,
- antykoncepcja stosowana w formie doustnych tabletek,
- terapia hormonalna,
- choroby powiązane z wątrobą,
- choroby powiązane z tarczycą,
- stan zapalny pojawiający się po usuniętym trądziku.
Przebarwienia pozapalne
Przebarwienia pozapalne na skórze powstają w miejscu, gdzie wcześniej mieliśmy do czynienia z ostrym lub przewlekłym stanem zapalnym. Najczęściej możemy spotkać się z nimi przy zmianach trądzikowych oraz alergii i atopowym zapaleniu skóry. Tego typu przebarwienia najczęściej możemy spotkać u osób, które mają ciemną karnację. Zdarza się, że plamy te z czasem samoistnie bledną i znikają. Zastanawiasz się, jak zwalczyć przebarwienia pozapalne? Ciekawym rozwiązaniem może okazać się stosowanie Post-Breakout Fix marki Dermalogica, czyli kremowo-żelowego produktu przeznaczonego do stosowania punktowego. Produkt oprócz likwidowania przebarwień pozapalnych pomaga też ożywić skórę i przywrócić jej promienny blask. Jednak mogą występować takie sytuacje, w których przebarwienia pozapalne pozostawiają twardy ślad w postaci wyraźnych przebarwień.
Rodzaje przebarwień
Piegi
Są to najczęściej spotykane przebarwienia na naszej skórze. Tego typu objaw jest różnie odbierany i ma dużo zwolenników i przeciwników. Jedni twierdzą, że piegi podkreślają ich urodę, inni zaś tak ich nienawidzą, że chcą się ich bardzo szybko pozbyć. To czy ktoś ma piegi, zależy tylko i wyłącznie od uwarunkowania genetycznego. Najczęściej mają z nimi styczność osoby z jasną karnacją o kolorze włosów blond lub rudych. Tego typu małe, drobne, gładkie i cienkie plamki możemy spotkać na takich częściach ciała jak: twarz, dłonie oraz dekolt. Piegi mogą nasilać się w wyniku nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.
Plamy soczewicowate
Plamy soczewicowate są płaskie lub lekko wypukłe najczęściej mają one nieregularny kształt. Ich barwa może być różnorodna od żółtobrunatnej do brązowej. Najczęściej możemy spotkać tego typu plamy na takich częściach ciała jak: twarz, dłonie, przedramiona, plecy oraz dekolt. Spotkać możemy się z dwoma rodzajami plam: są to plamy wywołane nadmierną ekspozycją na słońce i starcze. Pierwsze z nich powstają w wyniku kontaktu naszej skóry z dużą ilością promieni UV. Z czasem mogą one jednak zacząć znikać. Jednak, aby do tego doszło, nasza skóra nie może być zbyt często wystawiana na słońce. Plamy soczewicowate starcze to nic innego jak problemy skórne powstałe w wyniku zachodzących procesów starzenia. Pierwsze oznaki tego typu plam możemy zauważyć po 30 roku życia. Z roku na rok tego typu plam może przybywać. Również ich kolor może przybierać na intensywności.
Ostuda
Ostuda (melasma) to rodzaj zaburzenia barwnikowego, które ujawnia się najczęściej w momencie, kiedy kobieta jest w wieku rozrodczym. Tego typu schorzenie ma nieregularne brązowe plamki. Warto dodać, że nie przyczynia się ono do powstania zapalenia. Przebarwienia takie możemy spotkać na takich częściach ciała jak: policzki oraz górna warga. Objawy melasmy nasilają się po ekspozycji na słońce. Czynnikami, jakie przyczyniają się do powstawania ostudy, są:
- ciąża,
- doustne leki antykoncepcyjne,
- przyjmowanie innych leków,
- nadczynność tarczycy.