Psycholog to specjalista posiadający uprawnienia do diagnozy i pomocy psychologicznej, a także wydawania opinii i orzeczeń psychologicznych. Zajmuje się on także profilaktyką zaburzeń psychicznych, a po uzyskaniu odpowiednich uprawnień – terapią psychologiczną. Istnieje kilka szkół psychologicznych i związanych z nimi metod pracy z pacjentem. Należy jednak pamiętać, że psycholog nie jest lekarzem, w związku z czym nie leczy chorób psychicznych, nie przepisuje leków, nie wystawia zwolnień lekarskich i nie może skierować pacjenta do szpitala. Często natomiast współpracuje z psychiatrą, który posiada wszystkie wyżej wymienione uprawnienia.
W jakich sytuacjach może pomóc psycholog?
Obecnie świadomość, że każdy może potrzebować pomocy psychologicznej i nie jest to powód do wstydu, staje się coraz bardziej powszechna. Wizyta u psychologa może okazać się pomocna w przypadku:
- Przewlekłego stresu
- Sytuacji kryzysowych (śmierć kogoś bliskiego, rozwód, utrata pracy)
- Niemożności radzenia sobie z negatywnymi emocjami
- Długotrwałego uczucia smutku i przygnębienia
- Problemów w relacjach z bliskimi
- Zaburzeń łaknienia
- Nałogów i uzależnień
- Problemów z uporaniem się z wydarzeniami z przeszłości
- Traum po poważniejszych urazach psychicznych
- Przewlekłych stanów lękowych
- Problemów wychowawczych
- Wspomagająco – przy leczeniu chorób na podłożu psychosomatycznym.
Kiedy należy zgłosić się do psychologa?
Przesłanką do skorzystania z pomocy psychologa jest subiektywne poczucie nieradzenia sobie z sytuacją, fizyczne objawy, jak długotrwałe zaburzenia snu czy brak apetytu, oraz sygnały płynące ze strony otoczenia. Każdy od czasu do czasu doświadcza stresu, lęku, złości czy smutku – problemem jest, gdy stają się one stanami chronicznymi. Warto też pamiętać, że w gabinecie psychologicznym żaden problem nie zostanie potraktowany jako błahy, jeśli jest dla pacjenta przyczyną dyskomfortu psychicznego.
Jak wygląda wizyta u psychologa?
Pierwsza wizyta u psychologa służy nawiązaniu kontaktu i przedstawieniu problemu specjaliście. Najczęściej ma ona charakter szczerej rozmowy – pacjent opowiada o problemie, psycholog zadaje pytania, na które można, ale nie musi się udzielić odpowiedzi. W oparciu o uzyskane informacje, ustala się dalszą formułę spotkań czy proponuje terapię.